V uplynulom čase došlo k závažným stretom medzi tureckými a sýrskymi jednotkami Baššára Asada v Sýrii. Zahynuli desiatky vojakov. Prezident B. Asad vyhlásil, že turecké vojská sú na území Sýrie nelegálne a označil R. Erdogana za „odtrhnutého od reality“. Okrem vojenských intervencií R. Erdogan buduje svoju „ríšu“ aj rôznymi projektami.

Jedným z najnovších a najkontroverznejších projektov R. Erdogana je plán na prepojenie Čierneho a Marmarského mora umelo vytvoreným prieplavom. V súčasnosti je pre lode možné preplávať z Čierneho mora do Marmarského a následne Stredozemného mora cez prírodné prielivy Bospor a Dardanely.

Projekt vyvoláva obavy, podobne ako aj mnohé ďalšie akcie tureckého prezidenta, ktorý akoby sa snažil obnoviť zašlú slávu Turecka a expanduje všetkými smermi.

Vojensky sa Turci čoraz viac angažujú na východ a juh od svojho územia, Európu neustále drží v šachu obrovským množstvom migrantov na svojom území, ktorým môžu kedykoľvek otvoriť brány na starý kontinent. Okrem toho R. Erdogan rozširuje potenciál Turecka ako tranzitnej krajiny budovaním nového plynovodu Nabucco spájajúcej Kaspické more a Európu.

Plynovod má za cieľ znížiť závislosť Európy od ruského plynu. Byť závislým od Turecka však môže byť ešte väčším rizikom.

Megalománske projekty na pozadí krízy

Stredom hlavného mesta Turecka 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa