V Turecku sa v pondelok znovu otvorili reštaurácie, kaviarne, parky, pláže, knižnice, múzeá a ďalšie podobné inštitúcie, medzi nimi aj legendárny istanbulský Veľký bazár. Stalo sa tak v rámci ďalšieho uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku pandémie koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Bary a nočné kluby v krajine zostali zatvorené. Kaviarne a reštaurácie mohli svoje prevádzky otvoriť prvýkrát od 16. marca, museli však dodržať prísne opatrenia.

Obnovili sa tiež vnútroštátne lety do obmedzeného počtu tureckých miest a zrušený bol aj zákaz medzimestského cestovania. Najväčšie turecké aerolínie Turkish Airlines informovali, že prvý z ich letov vyrazil o 9:00 h SELČ z Istanbulu do Ankary.

EBE 10 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o situácii v poľnohospodárstve a potravinárstve v období koronavírusovej krízy v rezidencii Novo-Ogajovo v Moskve v Rusku v stredu 20. mája 2020. FTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin chairs a meeting on the situation of agriculture and the food industry amid the coronavirus crisis, via teleconference at Novo-Ogaryovo residence, outside in Moscow, Russia, Wednesday, May 20, 2020. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool
Neprehliadnite

Referendum o zmenách v ruskej ústave sa bude konať 1. júla

Medzinárodné lety sa obnovia až po 10. júni.

Turecká vláda tvrdí, že boj proti koronavírusu zvládla úspešne a vyhla sa tomu, aby sa stala ďalším ohniskom nákazy ako Taliansko či Británia. Jej predstavitelia hovoria, že epidémia koronavírusu je už teraz v krajine pod kontrolou, obyvateľov však vyzývajú, aby naďalej dodržiavali vzájomné odstupy a na verejnosti nosili rúška na tvár.

Istanbulský Veľký bazár je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete. Sídli v ňom takmer 3-tisíc obchodov, v ktorých pracuje vyše 30-tisíc ľudí. Bazár dal ešte v roku 1455 postaviť osmanský sultán Mehmed II.

Koronavírus
Neprehliadnite

Koronavírus usmrtil vo svete už vyše 372-tisíc ľudí

Trhovisko bolo v minulosti na takúto dlhú dobu - ako pri súčasnej pandémii - zatvorené výlučne len v dôsledku požiarov či zemetrasení. V pondelok sa mohlo znovu otvoriť za dodržania prísnych opatrení, ktoré stanovilo turecké ministerstvo zdravotníctva. Zahŕňali povinné nosenie rúšok a tiež obmedzený počet zákazníkov v jednotlivých obchodov.

V Turecku od začiatku pandémie zaznamenali 163 942 prípadov nákazy novým koronavírusom a 4 540 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.