Turecko oznámilo, že proces vstupu Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie sa dopredu neposunie, kým tieto krajiny nevyhovejú bezpečnostným požiadavkám Ankary. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Delegácie z týchto dvoch severských krajín rokovali v Ankare s predstaviteľmi Turecka. To nesúhlasí so vstupom Fínska a Švédska do NATO pre ich údajnú zhovievavosť voči kurdským militantným skupinám.

Bezpečnostné obavy Turecka

„Veľmi jasne sme vyjadrili náš odkaz, že proces sa dopredu neposunie, kým nebudú prijaté bezpečnostné požiadavky Turecka prostredníctvom konkrétnych krokov a v rámci určeného časového plánu," povedal po stretnutí hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

„Povedali nám, že rozumejú bezpečnostným obavám Turecka. Uvidíme však, aké kroky podniknú," pokračoval Kalin a dodal, že dialóg bude pokračovať.

Embargo na vývoz zbraní 

Švédsko zaviedlo embargo na vývoz zbraní do Turecka v roku 2019, keď Turecko začalo vojenskú ofenzívu v Sýrii. Kalin v stredu povedal, že „pozoruje pozitívny postoj smerom k uvoľneniu sankcií voči zbrojnému priemyslu svojej krajiny".

„Nie sme presvedčení, že je vhodné, aby spojenci jeden voči druhému zavádzali sankcie, čo by oslabilo Alianciu," uviedol.

Členstvo v NATO

Štokholm a Helsinki minulý týždeň podali oficiálnu žiadosť o vstup do NATO. Verejná mienka v týchto dvoch krajinách v spojitosti s členstvom sa zmenila po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, pripomína AFP.

Turecko však zablokovalo začiatok prístupových rokovaní Fínska a Švédska. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje Štokholm a Helsinki z toho, že poskytli útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko považuje za teroristickú organizáciu.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 Štokholm - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová počas tlačovej konferencie v Štokholme v nedeľu 15. mája 2022. Anderssonová vyhlásila, že zámer jej krajiny vstúpiť do NATO nie je namierený voči Rusku. Podľa jej slov ide o najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska v zásadne zmenenej situácii, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. FOTO TASR/AP


Sweden's Prime Minister Magdalena Andersson gives a press conference after a meeting at the ruling Social Democrat's headquarters in S
Neprehliadnite

Jazýčkom na váhach sú Kurdi. Švédsko bude mať pri rozhodovaní o NATO ťažké chvíle