Turecko bude za ruský plyn čiastočne platiť v rubľoch. Podľa agentúry TASS o tom po dnešnom stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Rusko začalo požadovať platby v rubľoch po odberateľoch plynu po rozpútaní vojny na Ukrajine a ostrej západnej reakcii, ktorá ohrozila stabilitu ruskej meny.

Nová úroveň vzájomných vzťahov

„Prezidenti sa pri rokovaní dohodli, že začíname s čiastočnými platbami v rubľoch za dodávky plynu," uviedol Novak. Spresnil, že Rusko dodáva do Turecka ročne 26 miliárd metrov kubických plynu.

Putin s Erdoganom sa okrem toho za štyri hodiny rozhovorov v letovisku na čiernomorskom pobreží dohodli na rozšírení spolupráce v doprave, poľnohospodárstve alebo stavebníctve. Podľa Novaka znamená dohoda „novú úroveň" vzájomných vzťahov.

Erdogan na úvod stretnutia uviedol, že schôdza „môže otvoriť úplne odlišnú kapitolu" v turecko-ruských vzťahoch a označil tiež za značne produktívne predchádzajúce politické a ekonomické rokovania delegácií z Moskvy a Ankary. Putin pred samotným rokovaním Erdoganovi poďakoval za jeho podiel na vzniku dohody o obnove vývozu potravín z ukrajinských prístavov.

Otvorenie prístavov

„Vďaka vášmu priamemu zapojeniu a záštite OSN sa problémy ohľadom dodávok ukrajinského obilia vyriešili. Vývoz sa už začal, za čo vám ďakujem," povedal Putin. Prvá loď z ukrajinského prístavu vyplávala v pondelok, ďalšie tri ju nasledovali dnes. Poďakovanie sa Erdoganovi od jeho ruského náprotivka dostalo aj za dodávky ruského plynu do južnej a juhovýchodnej Európy cez plynovod Turkstream. „Európski partneri by mali byť Turecku vďační za zabezpečenie neprerušovaných dodávok ruského plynu," povedal Putin.

Sýria - spojovateľ Moskvy a Ankary

Témou dnešnej schôdze bol okrem ekonomických vzťahov aj konflikt v Sýrii. Obe strany potvrdili odhodlanie spolupracovať v boji proti tamojším teroristickým organizáciám, stojí podľa Reuters v spoločnom vyhlásení.

Obaja štátnici už v júli diskutovali o možnom mierovom riešení situácie v Sýrii spoločne s iránskymi predstaviteľmi v Teheráne. Kým Moskva a Teherán podporujú sýrsky režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, ktoré bojujú proti Asadovým silám na severozápade krajiny. Erdogan zároveň podľa agentúry AFP už dlhší čas hrozí začatím novej ofenzívy na severe Sýrie proti kurdským bojovníkom.

Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko aj v konflikte na Ukrajine, ktorý Moskva vyvolala tento rok 24. februára. Turecko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, ktorej krajiny proti ruskej agresii politicky, vojensky aj hospodársky podporujú Kyjev.

Ďalšie dôležité správy

JB 24 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom počas ich stretnutia v čiernomorskom letovisku Soči 14. februára 2019. Obaja lídri sa zúčastnia na summite prezidentov Ruska, Turecka a Iránu venovanému konfliktu v Sýrii. FOTO TAS/AP

Russian President Vladimir Putin, right, shakes hands with Turkish President Recep Tayyip Erdogan during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Thu
Neprehliadnite

Rusko sa snaží pomocou Turecka obísť sankcie, uvádza The Washington Post