Turecko do júna v dôsledku pozastavenia väčšiny letov z Ruska príde o pol milióna turistov. Podľa agentúry Reuters to dnes v televízii NTV uviedol turecký minister kultúry a cestovného ruchu Nuri Ersoy. Moskva odôvodnila cestovné reštrikcie snahou zabrániť šíreniu koronavírusu na svojom území.

Moskva oznámila, že od štvrtka do 1. júna pozastaví väčšinu letov do Turecka, ktoré patria k najobľúbenejším destináciám ruských turistov. Šéfka úradu na ochranu zdravia spotrebiteľov Rospotrebnadzor Anna Popovová označila minulý týždeň Turecko za krajinu, odkiaľ sa do Ruska dostáva väčšina prípadov  dovezených  nových variantov koronavírusu.

Epidemická situácia sa v Turecku výrazne zhoršuje už niekoľko týždňov, v utorok v krajine s 83 miliónmi obyvateľov pribudlo viac ako 59-tisíc nových prípadov, čo bolo najviac od začiatku pandémie. V rovnaký deň začali začiatkom pôstneho mesiaca ramadánu v krajine platiť prísnejšie opatrenia proti šíreniu nákazy.

Turecko
Neprehliadnite

Rusko od štvrtka do 1. júna pozastaví lety do Turecka

„Termín, kedy zákaz letov (z Ruska) skončí, bude možné urýchliť v závislosti na tom, či sa podarí znížiť počty nakazených Covidom-19. Počty turistov môžu klesnúť o takmer 500-tisíc," povedal podľa NTV Ersoy s tým, že s rezerváciami na leto problém nebude.

V pondelok turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca povedal, že ruská delegácia sa chystá navštíviť turistické destinácie v Turecku, aby na mieste zhodnotila účinnosť uplatňovaných epidemických opatrení.

Niektoré médiá videli v rozhodnutí operatívneho štábu ruskej vlády o pozastavení letov do Turecka tiež politický podtext a kladú ho do súvislosti so sobotňajšou schôdzkou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho ukrajinského náprotivku Volodymyra Želenského. Erdogan po stretnutí vyhlásil, že Turecko neuznáva ruskú anexiu Krymu, pripomenulo Rádio Sloboda. Moskva zareagovala varovaním Ankary pred podnecovaním militaristických nálad Kyjeva.

Pandémia Covidu-19 podľa Reuters znížila príjmy Turecka z cestovného ruchu o dve tretiny. Ekonomika sa spolieha na turistov, ktorí do krajiny prinášajú tvrdú menu a pomáhajú znižovať chronický deficit štátneho rozpočtu.