Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil piatkové strety medzi izraelskými bezpečnostnými silami a Palestínčanmi a označil Izrael za krutý teroristický štát, informovala agentúra AFP. V prejave, ktorý predniesol v sobotu v Ankare, sa R. T. Erdogan vyjadroval k izraelskému policajnému zásahu proti Palestínčanom pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme, pri ktorom bolo zranených viac ako 200 ľudí.

Izrael, krutý teroristický štát, barbarsky a bez akejkoľvek morálky útočí na moslimov v Jeruzaleme, ktorých jediným záujmom je ochrana ich domovov a posvätných hodnôt," vyhlásil.

Násilie v Jeruzaleme bolo „útokom na všetkých moslimov", povedal prezident a dodal, že „chrániť česť Jeruzalema je povinnosťou každého moslima". Vyzval taktiež všetky krajiny, najmä moslimské, aby zareagovali. Vyzval taktiež OSN, aby „zastavila toto prenasledovanie".

Turecko
Neprehliadnite

Turecko nariadilo kvôli koronavírusu trojtýždňovú uzáveru, turistov sa týkať nebude

Dôrazne odsudzujeme ohavné útoky pri mešite al-Aksá, ktoré sa, bohužiaľ, uskutočňujú každý ramadán," napísal v sobotu R. T. Erdogan na Twitteri. „Za každých okolností budeme naďalej stáť po boku našich palestínskych bratov a sestier," prisľúbil.

Približne 300 ľudí demonštrovalo v sobotu pred izraelským konzulátom v Istanbule na podporu Palestínčanov v Jeruzaleme. Protest zorganizovala provládna nadácia s názvom IHH, ktorá dohliadala na flotilu lodí, keď sa v roku 2010 pokúsila prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy a dopraviť tam humanitárnu pomoc.

Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sú odvtedy napäté a krajiny stiahli vzájomne svojich diplomatov.