Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na webový portál MarineTraffic.com informovala agentúra AFP. Podľa nemenovaného tureckého zdroja sa loď vrátila do ruských teritoriálnych vôd.

Loď Žibek Žoly prevážajúca ukrajinské obilie z okupovaného prístavu Berďansk sa vzdialila najmenej 20 kilometrov od tureckého čiernomorského prístavu Karasu a následne zrejme vypla svoj transpondér a zmizla z dohľadu, vyplýva z dát uvedeného webu monitorujúceho pohyb plavidiel.

Zdroj z Turecka pre AFP povedal, že loď podľa všetkého stále obsahuje aj náklad. Vyvrátil tak tvrdenia ruskej štátnej agentúry TASS, ktorá odvolávajúc sa na člena posádky tvrdila, že náklad plánujú pred návratom preložiť na inú loď.

Podľa nemenovaného predstaviteľa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí loď Žibek Žoly viezla približne 4 500 ton obilia patriaceho Ukrajine. Ukrajinská generálna prokuratúra zase tvrdila, že toto plavidlo viezlo údajne až 7 000-tonový náklad.

Turecko, ktoré je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, sa usiluje pôsobiť ako sprostredkovateľ riešenia konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou. Ukrajina Ankaru minulý týždeň vyzvala, aby dané plavidlo zadržala a ukradnuté obilie vrátila.

Moskva na obvinenia z kradnutia obilia reagovala tvrdením, že ukrajinský štátny majetok „znárodnila" a úrodu nakupuje od miestnych poľnohospodárov.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovorí po zasadnutí kabinetu v Ankare 23. mája 2022. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok uviedol, že prerušuje komunikáciu s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom a pre nepriateľský postoj Mitsotakisa voči Ankare zruší dôležité stretnutie tureckej a gréckej vlády. FOTO TASR/AP
Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks following a Cabinet meeting, in Ankara, Turkey, Monday, May 23, 2022. Erdogan said Monday he would cease
Neprehliadnite

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu