Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požiadal ruského náprotivka Vladimira Putina, aby postavil druhú jadrovú elektráreň v krajine. Erdogan tiež podporil Putinov návrh na nový plynárenský uzol v Turecku na prepravu paliva do Európy.

Rosatom buduje prvú tureckú jadrovú elektráreň v Akkuyu na pobreží Stredozemného mora a prvý blok by mohol začať prevádzku budúci rok.

Ruský štátny jadrový gigant Rosatom Corp. uviedol, že aktuálne prebiehajú rozhovory o možnej výstavbe novej elektrárne so štyrmi reaktormi v Sinope na pobreží Čierneho mora.

Ak bude projekt Sinop pokračovať, tieto dve elektrárne by mohli produkovať asi pätinu spotreby elektriny v Turecku, povedal Erdogan po minulotýždňovom stretnutí s Putinom.

Vzťahy Erdogana s Putinom

Prehlbovanie ekonomických vzťahov Turecka s Ruskom prichádzajú v čase rastúcich obáv USA z dodržiavania finančných sankcií Ankary uvalených na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu.

Erdogan si roky udržiava vzťahy s Putinom aj s Ukrajinou a zostáva spojencom USA v Severoatlantickej aliancii.

Odmietol sa pripojiť k sankciám proti Rusku a snaží sa vystupovať ako sprostredkovateľ medzi Kyjevom a Moskvou. Pomohol napríklad s dohodou o vyvážaní obilia z ukrajinských prístavov alebo s výmenou zajatcov medzi bojujúcimi stranami.