Turecko písomne požiadalo Fínsko a Švédsko, aby na trestné stíhanie vydali osoby, ktoré podozrieva z terorizmu. Oznámil to v stredu turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Turecko minulý týždeň zrušilo svoje námietky proti vstupu oboch škandinávskych krajín do NATO. Ankara však upozorňuje, že prístupový proces môže zablokovať, ak nesplnia jej požiadavky. Medzi ne patrí vydanie osôb s prepojením na zakázané kurdské skupiny alebo na duchovného spájaného s neúspešným pokusom o prevrat v roku 2016, píše AP.

Ministri zahraničných vecí Turecka, Fínska a Švédska minulý týždeň v Madride podpísali memorandum o bezpečnostnej spolupráci. V ňom súhlasili, že vyhovejú požiadavkám Turecka o vydanie osôb podozrivých z terorizmu na základe príslušných európskych dohovorov.

Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok 5. júla prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Teraz ich musia ratifikovať parlamenty všetkých členských štátov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 3 Ankara - Na snímke zľava taliansky premiér Mario Draghi a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si podávajú ruky na záver tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v prezidentskom paláci v tureckej Ankare v utorok 5. júla 2022. Obaja lídri opätovne potvrdili svoju podporu diplomatickému riešeniu vojny na Ukrajine a obnoveniu dodávok obilia cez Čierne more. Erdogan povedal, že v najbližších dňoch očakáva
Neprehliadnite

Draghi vyzval Turecko, aby sa znova pripojilo k Istanbulskému dohovoru