Turecko nepovažuje za oprávnenú kritiku Európskej únie za jeho snahu o rozšírenie energetickej spolupráce s jednou z dvoch súperiacich líbyjskych administratív vo vodách, kde si Grécko a ďalšie krajiny tiež nárokujú územné práva.

Ankara a vláda premiéra Abdula Hamída Dbeibaha so sídlom v Tripolise tento týždeň podpísali pakt, ktorý zintenzívňuje spoločné úsilie pri prieskume zemného plynu. To podnecuje rastúci spor o konkurenčný energetický prieskum vo východnom Stredomorí, píše agentúra Bloomberg.

Vychádzajú z dohody z roku 2019, ktorú Turecko získalo od predchádzajúcej líbyjskej medzinárodne uznávanej vlády výmenou za vojenskú pomoc vo vojne severoafrického národa.

Dohoda porušuje práva

EÚ však uviedla, že dohoda uzavretá pred tromi rokmi porušuje suverénne práva tretích štátov a nie je v súlade s morským zákonom Organizácie spojených národov (OSN). Egypt a Grécko tvrdia, že vláda A. H. Dbeibaha nemá právomoc uzatvárať medzinárodné dohody.

Turecko však úder vrátilo. „Namietanie proti tejto dohode o spolupráci medzi dvoma suverénnymi štátmi je v rozpore s medzinárodným právom aj základnými princípmi OSN,“ skonštatovalo ministerstvo zahraničných vecí a obvinilo Grécko zo snahy o uplatňovanie „maximalistickej“ politiky námornej jurisdikcie. „EÚ nie je medzinárodným súdnym orgánom, ktorý by komentoval alebo rozhodoval o dohodách medzi suverénnymi tretími krajinami.“

Vládne nezákonnosť

Líbya, ktorá je miestom najväčších zásob ropy v Afrike, je do značnej miery zničená vojnou. Od zvrhnutia bývalého diktátora Muammara al-Kaddáfího v roku 2011 tu vládne nezákonnosť. Teraz je rozdelená medzi administratívu A. H. Dbeibahu a konkurenčného premiéra Fathiho Bashaghu, ktorý je podporovaný parlamentom a sľúbil odmietnuť akékoľvek dohody uzavreté úradníkmi v Tripolise.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Soči - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky pred stretnutím v Soči 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP
In this handout photo provided by the Turkish Presidency, Turkish President Recep Tayyip Erdogan, left, and Russian President Vladimir Putin shake hands prior to their meeting at the Rus sanatorium in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, Aug. 5, 2022.( Turkish Presidency via AP )
Neprehliadnite

Turecko žiada Rusko o odklad splátok za zemný plyn. Erdogan dúfa, že mu Putin dá zľavu