Turecko je pripravené zorganizovať štvorstranné stretnutie za účasti Organizácie Spojených národov (OSN), Ruska a Ukrajiny s cieľom stanoviť podmienky vývozu obilia z ukrajinských prístavov cez Čierne more. Uviedol to v stredu turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Plán na uvoľnenie vývozu obilia

OSN podľa šéfa tureckého rezortu diplomacie predložila plán na uvoľnenie vývozu obilia z ukrajinských prístavov. Pre plavidlá tak môžu byť vytvorené bezpečnostné koridory aj bez odmínovania čiernomorských prístavov, uviedol Čavušoglu.

"Ak s tým bude Rusko súhlasiť, v Istanbule sa uskutoční štvorstranné stretnutie," povedal turecký minister zahraničných vecí.      

Podľa hovorcu generálneho tajomníka OSN Stéphana Dujarrica zohráva Ankara dôležitú úlohu pri riešení tejto situácie, ktorá vyvoláva celosvetové obavy z nedostatku potravín.

"V tejto záležitosti úzko spolupracujeme s tureckými predstaviteľmi. Som presvedčený, že úloha tureckej armády bude v tomto smere kľúčová," povedal Dujarric.

Prechod konvojov z ukrajinských prístavov

Turecko na žiadosť OSN poskytlo svoje služby pri zabezpečovaní prechodu námorných konvojov z ukrajinských prístavov - aj napriek mínam umiestneným v Čiernom mori, ktoré sa údajne nachádzajú aj pri tureckom pobreží, píše AFP.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však zastavil v dôsledku ruskej invázie.

Čavušoglu minulý týždeň v Ankare rokoval so svojím tureckým náprotivkom Sergejom Lavrovom. Ruský minister zahraničných vecí po tomto stretnutí uviedol, že Rusko je v spolupráci s Tureckom pripravené garantovať bezpečnosť plavidiel z ukrajinských prístavov, ktoré sa budú plaviť cez Bosporský prieliv.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara kritizuje ruskú inváziu na Ukrajine; nepridala sa však k rozsiahlym ekonomickým sankciám Západu voči Rusku. Snaží sa tiež pôsobiť ako sprostredkovateľ v snahách o urovnanie rusko-ukrajinského konfliktu.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televízny kanál Russia-1 TV v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 3. júna 2022. Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu 5. júna upozornil, že Moskva bude útočiť na nové ciele v prípade, ak Západ dodá Ukrajine rakety dlhého doletu. Nové dodávky zbraní majú podľa Putina za cieľ
Neprehliadnite

Rusko považuje možnú vojenskú operáciu Turecka v Sýrii za nerozumnú