Ankara a Londýn dnes podpísali dohodu o voľnom obchode. Platnosť doterajšej zmluvy trvá len do konca tohto roka, kedy Británia po uplynutí prechodného obdobia po brexite odchádza aj z jednotného úniového trhu. Informovala o tom agentúra Reuters. Ministri obchodu oboch krajín dohodu podpísali cez videokonferenciu.

Novo prerokovaná dohoda nadobudne platnosť od 1. januára 2021 a zabezpečí, že bilaterálny obchod medzi oboma krajinami bude plynule pokračovať, uviedla turecká ministerka Ruhsar Pekcanová.

KK3 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom pred stretnutím s členmi kolégia komisárov 15. decembra 2020 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen gives a joint statement with NATO Secretary General Jens Stoltenberg before they attend a College of Commissioners meeting at the European Commission headquarters in Brussels, Tuesday, Dec. 15, 2020. Stoltenberg was tak
Neprehliadnite

Európu čaká najväčší presun akciových obchodov za viac ako 20 rokov

Londýn už skôr uviedol, že terajšia dohoda bude kopírovať doterajšie obchodné vzťahy. Zahŕňa tiež doložku o preskúmaní, ktorá vyžaduje, aby obe krajiny v nasledujúcich dvoch rokoch prerokovali jej rozšírenie. Británia je pre Turecko druhým najväčším vývozným trhom. Hodnota vzájomného obchodu oboch krajín vlani dosiahla 18,6 miliardy libier.

Colná únia s krajinami EÚ znamenala, že dohoda o voľnom obchode medzi Tureckom a Britániou nemohla byť uzavretá pred dohodou Londýna s Bruselom. To vyvolávalo obavy u tureckých výrobcov takzvaného bieleho tovaru, áut a textilu, že na ich výrobky by mohli byť uvalené dovozné clá, ak by Británia nemala dohodu s EÚ, upozorňuje denník Financial Times.