Turecká líra v utorok ráno klesla na ďalšie historické minimum. Pokračovala tak v oslabovaní po tom, ako úradujúci prezident Recep Tayyip Erdoğan získal vo voľbách ďalšie funkčné obdobie. Líra si voči doláru pohoršila na 20,15 TRY/USD. Informuje o tom portál cnbc.com.

„Všeobecne sa očakáva, že líra v nadchádzajúcich mesiacoch oslabí,“ uviedol Steven Englander z peňažného ústavu Standard Chartered Bank.

Analytici banky Goldman Sachs vo svojej správe uviedli, že trh sa naďalej bude sústreďovať na devízové rezervy tureckej centrálnej banky. „Devízové rezervy nepretržite klesajú od začiatku roka a sú blízko úrovniam, pri ktorých v minulosti volatilita tureckej líry prudko stúpla,“ napísali analytici investičnej banky.

Turecká menová politika kladie väčší dôraz na ekonomický rast a exportnú konkurenciu ako na krotenie inflácie. Erdoğan má pritom nekonvenčný názor, že zvyšovanie úrokových sadzieb podporuje infláciu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 26 Istanbul - Na snímke fanúšikovia Turecka na štadióne v zápase H-skupiny 9. kola kvalifikácie EURO 2020 vo futbale Turecko - Island v Istanbule 14. novembra 2019. FOTO TASR/AP
Fans of Turkey national soccer team wave flags during the Euro 2020 Group H qualifying soccer match between Turkey and Iceland in Istanbul, Thursday, Nov. 14, 2019. (AP Photo)
Neprehliadnite

Turecká centrálna banka tretí mesiac po sebe nezmenila úrokové sadzby