Turecká centrálna banka vo štvrtok nečakane znížila kľúčovú úrokovú sadzbu napriek tomu, že inflácia dosiahla 24-ročné maximum a naďalej stúpa. 

Banka na svojom zasadnutí v auguste 2022 znížila svoju týždennú repo sadzbu o 100 bázických bodov na 13 percent. To prekvapilo ekonómov, ktorí očakávali, že sadzba zostane stabilná na úrovni 14 percent.

Dnešné zníženie úrokovej sadzby bolo prvé po siedmich po sebe idúcich rozhodnutiach ponechať ju bez zmeny. Od septembra 2021 tak tento kľúčový úrok klesol o 600 bázických bodov.

Medziročná miera inflácia v Turecku sa pritom júli vyšplhala na 80 percent, čo je najviac od roku 1998, najmä v dôsledku zvyšovania nákladov na dovoz energií.

Turecká líra stratila 1 percento zo svojej hodnoty voči doláru v priebehu niekoľkých okamihov od oznámenia banky. A od začiatku cyklu znižovania úrokových sadzieb v minulom roku sa už prepadla o viac ako 50 percent.

Menová politika tureckej centrálnej banky je v rozpore s prístupom väčšiny ostatných bánk, ktoré sa snažia bojovať zvyšovaním úrokov proti prudkému nárastu spotrebiteľských cien spôsobenému ruskou inváziou na Ukrajinu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je však dlhodobým kritikom vysokých úrokových sadzieb. V rozpore s tradičnou ekonomickou teóriou tvrdí, že vysoké úrokové sadzby infláciu skôr spôsobujú, než by ju obmedzovali.

Od roku 2019 odvolal troch guvernérov centrálnej banky, ktorí sa pokúsili o konvenčnejší ekonomický kurz.

Turecká vláda zároveň prijala sériu alternatívnych opatrení na boj proti inflácii, ktoré väčšina ekonómov odmieta ako nedostatočné alebo príliš zložité a drahé na to, aby fungovali.

Patrí medzi ne obmedzenie bankových pôžičiek a ponúkanie štátnych záruk, aby sa zabezpečilo, že vklady Turkov časom príliš nestratia na hodnote. Banka siahla tiež hlboko do svojich devízových rezerv, aby sa pokúsila podporiť výmenný kurz líry.

Ďalšie dôležité správy

Guvernérka Nórskej centrálnej banky Ida Wolden Bache.
Neprehliadnite

Nórska centrálna banka zvýšila svoj kľúčový úrok pre infláciu