Domácnosti čelia rastúcim nákladom na starostlivosť o deti, vysokým hypotekárnym sadzbám aj rekordnému nájomnému v dôsledku ekonomickej neistoty a obáv z recesie. Podľa tohtoročnej štúdie spoločnosti Northwestern Mutual z tých, ktorí majú viac ako milión dolárov v investovateľných aktívach, sa až jedna tretina obáva, že by mohli prísť o svoje úspory.

Takmer polovica bohatých Američanov uviedla, že ich finančné plánovanie potrebuje zlepšenie, uvádza portál CNBC. Napriek ich vysokému čistému majetku sa len menej ako polovica všetkých milionárov, čiže 44 percent, cítila „veľmi pohodlne“, uvádza samostatná správa poradenská spoločnosť Edelman Financial Engines.

Niektorí milionári však vedia, ako si udržať dlhodobý blahobyt aj v čase ekonomickej neistoty. Tu sú tri kroky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou urobia bohatí Američania práve teraz.

1. Plánovanie vzostupov a pádov

„Bohatí ľudia sa držia na mimoriadne vysokej úrovni, pokiaľ ide o spravovanie svojich financií,“ povedala Aditi Javeri Gokhaleová šéfka stratégie a riaditeľka inštitucionálnych investícií v spoločnosti Northwestern Mutual.

V skutočnosti 84 percent najbohatších Američanov uviedlo, že majú dlhodobý finančný plán, ktorý počíta s ekonomickými vzostupmi a pádmi. Naproti tomu len niečo cez polovicu bežnej populácie povedalo to isté. „Nejazdia na autopilota. Namiesto toho sa snažia vidieť ďaleko za horizont,“ povedala A. J. Gokhaleová. „To zahŕňa možnosť zvratov v ich finančnom živote.“

Udržiavanie dobre diverzifikovaného portfólia nebolo nikdy dôležitejšie, hovoria odborníci a odporúčajú akcie a vysokokvalitné dlhopisy, ktorým sa počas poklesu historicky darilo.

2. Práca s poradcom

Aby milionári prišli s plánom založeným na tolerancii rizika a cieľoch, je oveľa pravdepodobnejšie, že vyhľadajú odbornú pomoc. Sedem z desiatich bohatých Američanov pracuje s finančným poradcom, čo je takmer dvojnásobok bežnej populácie, zistil Northwestern Mutual.

„Keď prídu životné udalosti, ako je narodenie dieťaťa alebo zmena zamestnania, prítomnosť tretej strany vám môže pomôcť zamerať sa na to, čo môžete ovládať, a robiť inteligentné rozhodnutia,“ vysvetlil Douglas Boneparth, certifikovaný finančný plánovač a zakladateľ Bone Fide Wealth, newyorskej spoločnosti na správu majetku.

3. Dodržiavanie finančného plánu

„Finančné plánovanie vedie k disciplinovanejšiemu hospodáreniu s peniazmi,“ hovorí ešte D. Boneparth. Približne 42 percent milionárov sa považuje za „vysoko disciplinovaných“, pokiaľ ide o ich finančné ciele a spôsob, akým ich plánujú dosiahnuť; zo všetkých Američanov len jeden z piatich povedal to isté.

Byť disciplinovaný vo väčšine prípadov znamená záväzok ušetriť viac, ako miniete, pravidelne investovať, zostať diverzifikovaný a držať emócie na uzde. „Tento nástroj finančného plánovania nám poskytuje plán toho, čo musíme urobiť, aby sme dosiahli naše ciele,“ doplnil ešte odborník.

Ďalšie dôležité správy

Svetoví boháči dokážu aj za bezvýznamné veci vyhodiť milióny.
Neprehliadnite

Päť vecí, na ktoré milionári nikdy nebudú plytvať peniazmi