Celosvetové tržby z predaja luxusného tovaru tento rok kvôli pandémii klesnú o rekordných 23 percent na 217 miliárd eur, napriek oživeniu dopytu v Číne. Zaznamenajú tak prvý pokles od roku 2009, keď vrcholila globálna finančná kríza. Predpovedala to dnes poradenská spoločnosť Bain. Spresnila tak svoju májovú prognózu, kedy predpovedala pokles globálnych tržieb o 20 až 35 percent.

Výpadok elektriny v New Yorku
Neprehliadnite

Koronavírus zmenil poradie v rebríčku najdrahších miest

Spresnený výhľad je v blízkosti dolnej hranice pôvodne predpokladaného poklesu, čo odráža prekvapujúco silné oživenie dopytu v letných mesiacoch spojené s uvoľňovaním opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Jesenný nárast počtu prípadov nákazy v Európe a v Spojených štátoch však viedol k novým reštrikciám a k opätovnému zatváraniu obchodov. Na náladu spotrebiteľov navyše mala negatívny vplyv neistota spojená s prezidentskými voľbami v USA. Tohtoročnému poklesu globálneho trhu s luxusným tovarom podľa spoločnosti Bain nezabráni ani silné oživenie dopytu v Číne, kde by sa tržby mali zvýšiť o 45 percent na 44 miliárd eur.

budova logo spolo?nos? Wirecard
Neprehliadnite

Veritelia Wirecard si nárokujú najmenej 12,5 miliardy eur

„Máme tu dvojrýchlostný svet. Európu a Spojené štáty tvrdo zasiahla druhá vlna koronavírusu a sociálna a politická neistota, zatiaľ čo Čína deň za dňom neúnavne zrýchľuje," uviedla podľa agentúry Reuters Federica Levatová zo spoločnosti Bain. Vo štvrtom štvrťroku očakáva Bain desaťpercentný pokles globálnych tržieb z predaja luxusného tovaru. Prepad by mohol byť aj výraznejší, konečný výsledok bude závisieť od rozsahu reštriktívnych opatrení v kľúčovej predvianočnej sezóne.

V budúcom roku Bain očakáva zotavenie tržieb, s ich návratom na úrovne z obdobia pred koronakrízou ale nepočíta pred koncom roka 2022. Tempo rastu predaja luxusného tovaru cez internet sa tento rok v dôsledku pandémie takmer zdvojnásobí na 23 z vlaňajších 12 percent. Firma predpokladá, že do roku 2025 sa internetový obchod stane hlavnou formou predaja luxusného tovaru.