Americký výrobca športovej obuvi a oblečenia Nike oznámil za 4. štvrťrok obchodného roka 2021/2022 pokles zisku a tržieb, výsledky však prekonali očakávania. Prispel k tomu najmä vysoký dopyt v Európe, ktorý pomohol čiastočne kompenzovať slabšie tržby v Číne. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a servera RTTNews.

Spoločnosť uviedla, že zisk za 4. štvrťrok 2021/2022, čo predstavuje obdobie od marca do konca mája, dosiahol 1,44 miliardy dolárov (1,36 miliardy eur). V rovnakom období predchádzajúceho obchodného roka evidovala firma zisk na úrovni 1,51 miliardy dolárov.

Zisk po úprave o mimoriadne položky dosiahol 90 centov na akciu. Firma tak prekonala očakávania analytikov, ktorí sledujú najmä výsledky upravené o jednorazové položky. Analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 81 centov.

Tržby Nike klesli vo 4. štvrťroku medziročne o 1 percento na 12,23 miliardy dolárov. Aj v tomto prípade však spoločnosť prekonala očakávania trhov, keď analytici počítali s poklesom tržieb až na 12,07 miliardy dolárov.

Vývoj tržieb za posledný kvartál negatívne ovplyvnila najmä nepriaznivá pandemická situácia v Číne, ktorá je pre Nike kľúčovým trhom. Na druhej strane ich podporil dopyt po výrobkoch firmy v Európe, ale aj v Afrike a krajinách Blízkeho východu.

Ďalšie dôležité správy

ELK GROVE VILLAGE, IL - SEPTEMBER 23:  Goodyear's EVO-Z tires are seen piled in a truck outside a Goodyear auto service center September 23, 2005 in Elk Grove Village, Illinois. Akron, Ohio-based Goodyear Tire and Rubber Company said on Friday it will be shutting down manufacturing plants in a restructuring effort.  (Photo by Tim Boyle/Getty Images)
Neprehliadnite

Výrobca pneumatík Goodyear zvýšil kvartálne tržby o takmer 40 percent