Tržby maloobchodu sa v novembri 2021 medziročne zvýšili o 3,9 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok. Tržby prekonali aj úroveň spred pandémie, a to o 3,5 percenta. Darilo sa aj veľkoobchodu, predpandemické úrovne prekonal o viac než štvrtinu. Nárast tržieb pociťovali aj ubytovatelia, ale na úroveň novembra 2019 im chýbalo takmer 59 percent.

Rástol špecializovaný tovar

Celkové medziročné zvýšenie tržieb v maloobchode sa výraznejšie prejavilo v tržbách so zariadeniami informačno-komunikačných technológií (IKT) o 14,1 percenta. Medziročne rástli aj tržby predajcov za ostatný tovar v špecializovaných predajniach (zahŕňa predaj obuvi, textilu, drogérie) o 3,5 percentaa v špecializovaných predajniach s tovarom pre domácnosť o 0,5 percenta.

Obidve tieto zložky maloobchodu mali tiež tržby vyššie ako v rovnakom období pred pandémiou, výraznejšie však špecializované predajne pre domácnosť, zahŕňajúce napríklad aj hobby-markety, a to o 6,2 percenta.

Tretí mesiac po sebe najvýraznejšie prekonával hodnoty tržieb spred dvoch rokov predaj mimo predajní, stánkov a trhov (zahŕňa aj zásielkový a internetový predaj), v novembri o viac ako pätinu. Medziročné tržby tejto zložky maloobchodu boli vyššie o 11,5 percenta.

Vyššie tržby dosiahli aj potraviny

Špecializované predajne s potravinami, nápojmi a tabakom aj predajne s pohonnými látkami mali medziročne vyššie tržby, ale v porovnaní s tržbami v novembri 2019 tiež zaostávali.

V predaji a oprave motorových vozidiel tržby v stálych cenách po októbrovom poklese v novembri 2021 medziročne opäť vzrástli o sedem percent. ,,Úroveň z roku 2019 síce nedosiahli, ale výraznejšie sa k nej priblížili, zaostávanie bolo na úrovni 8,3 percenta," poznamenali štatistici.

Vo veľkoobchode tržby v novembri medziročne vzrástli o 31,7 percenta, v porovnaní s obdobím pred pandémiou vzrástli o takmer 29 percent. Úroveň tržieb spred dvoch rokov pritom presiahli všetky činnosti veľkoobchodu, najvýraznejšie veľkoobchod s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami (o takmer 82 percent). Medziročne najviac vzrástol špecializovaný veľkoobchod (o viac ako 46 percent).

Ubytovanie zaostávalo

Medziročný nárast tržieb zaznamenali aj v ubytovaní (o 30,7 percenta), ale za úrovňou spred dvoch rokov zaostávali takmer o 60 percent. ,,V reštauráciách a pohostinstvách sa tržby opäť medziročne znížili, v novembri výraznejšie o 7,5 percenta, v porovnaní s novembrom 2019 boli nižšie o tretinu," dodali štatistici.

Tržby za vlastné výkony a tovar v novembri 2021 v porovnaní s októbrom rástli v predaji a oprave motorových vozidiel o 2,9 percenta a vo veľkoobchode o 1,7 percenta. Medzimesačne klesli tržby v ubytovaní o 28,5 percenta, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 21,3 percenta a v maloobchode o 0,7 percenta.

V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2021 boli tržby medziročne vyššie vo veľkoobchode o 19,9 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 12 percent a v maloobchode o 1,4 percenta. V ubytovaní sa za 11 mesiacov oproti rovnakému obdobiu predošlého roka tržby znížili o 18,4 percenta. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev medziročný pokles dosiahol 13,8 percenta.

Svieži šalát s marinovanými rybami
Neprehliadnite

Ryba Košice úspešne obhájila svoje miesto na trhu. Aj napriek pandémii jej zisk naďalej rastie