Tržby v apríli 2021 sa v priemysle medziročne zvýšili o 77,6 percenta, vo výrobe dopravných prostriedkov vzrástli štvornásobne. Súčasne však aktuálne tržby v priemysle boli o 1,9 percenta nižšie ako v apríli pred dvoma rokmi. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Pozitívny bol vývoj v doprave, ktorá zaznamenala tretinový rast tržieb, aj v informačných a komunikačných činnostiach, kde sa tržby medziročne zvýšili o 2,5 percenta, obidve odvetvia prevýšili aj úroveň pred pandémiou (apríl 2019).

Na archívnej snímke z 25. februára 2020 roboty pracujú na elektromobile ID.3 počas prehliadky závodu spoločnosti Volkswagen v nemeckom meste Zwickau. Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) očakáva, že dodávky a príjmy jej hlavnej, rovnomennej značky sa v tomto roku zvýšia, keď nová stratégia začne prinášať ovocie. Značka VW plánuje dodať tento rok klientom vyše 450.000 elektromobilov, čo je viac ako dvojnásobok počtu elektromobilov dodaných v predošlých rokoch. FOTO TASR/DPA
Neprehliadnite

Tržby v priemysle sa v marci medziročne zvýšili o viac ako 31 percent

Medziročne rástli aj tržby v stavebníctve (o 6,6 percenta), ako aj vo vybraných trhových službách (o 6 percent), obidve odvetvia však o desatinu stále zostávajú za hodnotami pred pandémiou. Z konkrétnych činností v službách najväčší pokles tržieb zaznamenali činnosti cestovných kancelárií, a to takmer o 40 percent.

Tržby sa v apríli oproti marcu 2021 zvýšili len vo vybraných trhových službách o 2,3 percenta. V ostatných odvetviach sa tržby na medzimesačnej báze znížili, najviac v doprave a skladovaní o 3,1 percenta. V informáciách a komunikácii klesli o 2 percentá, stavebníctve o 1,9 percenta a v priemysle o 1,2 percenta.

V súhrne za štyri mesiace roku 2021 tržby za vlastné výkony a tovar v priemysle medziročne vzrástli o 17,8 percenta, najvýznamnejšie vo výrobe dopravných prostriedkov o 37,8 percenta, výrobe kovov o 14,7 percenta, ale aj vo výrobe počítačových výrobkov o 34,8 percenta.