Chovatelia ošípaných na Slovensku predávajú počas tohto týždňa jatočné ošípané na slovenský trh o šesť percent lacnejšie v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Trvalý prebytok ošípaných

Aktuálna výkupná cena nepokrýva produkčné náklady. Uviedol to výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Peter Polák. Upozornil, že trvalý prebytok ošípaných v európskom priestore likviduje slovenských chovateľov.

Zníženie cien jatočných ošípaných prišlo v čase, keď všetci producenti agrokomodít a spracovateľský priemysel oznamujú zvyšovanie cien produktov z dôvodov navýšenia cien vstupov. „Boli sme nútení akceptovať nižšie výkupné ceny jatočných ošípaných, a to aj v porovnaní s cenou v okolitých krajinách,“ skonštatoval Polák.

Likvidácia slovenských chovateľov

Podľa jeho slov trvalý prebytok ošípaných v európskom priestore likviduje slovenských chovateľov, k čomu prispieva aj dlhodobo absentujúca systémová podpora odvetvia a ochrany tuzemského trhu. Sebestačnosť Slovenska v bravčovom mäse je na úrovni 30 percent, podľa Poláka klesá a bude klesať aj naďalej.

Ďalšie dôležité správy

Milan Kyseľ, nový štátny tajomník MPRV SR.
Neprehliadnite

Opozícia kritizuje systém dotácií v agrorezorte aj po odstúpení Milana Kyseľa