Nadstranícka skupina Center for Presidential Transition pozostávajúca zo zástupcov troch predchádzajúcich administratív USA, ktorá si dala za úlohu pomáhať pri zmene vlády po voľbách, vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžite začal proces prípravy na odovzdanie moci svojmu zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi.

„Bola to náročná predvolebnú kampaň, ale dejiny sú plné príkladov prezidentov, ktorí po takýchto kampaniach elegantne pomohli svojim nástupcom," cituje agentúra AP z vyhlásenia centra. Medzi signatármi výzvy sú Josh Bolten, šéf prezidentskej kancelárie za prezidenta Georgea H.W. Busha, vtedajší minister zdravotníctva a sociálnych vecí Michael Leavitt, ako aj Thomas McLarty, bývalý šéf prezidentskej kancelárie počas úradovania Billa Clintona, Penny Pritzkerová, ministerka obchodu za éry Baracka Obamu.

Donald Trump
Neprehliadnite

Trump spochybnil dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania

To, aby Donald Trump prijal porážku a prijal víťazstvo demokrata Joea Bidena, mu odporúčajú aj manželka Melania Trumpová a jeho zať Jared Kushner. Informovala o tom v pondelok stanica CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje. Dvaja dospelí Trumpovi synovia - Donald a Eric - ho, naopak, povzbudzujú, aby bojoval naďalej.

Sám Donald Trump však odmieta priznať porážku vo voľbách a plánuje prostredníctvom svojich právnikov napadnúť výsledky hlasovania vo viacerých štátoch na súde. Tento formálny krok je však potrebný na uvoľnenie finančných prostriedkov na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Joeovi Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci.