V pondelok sa o nervozitu na trhoch postaral americký prezident Donald Trump. Ten cez víkend na Twitteri uviedol, že chce zvýšiť clá na dovoz tovaru z Číny z 10 na 25 percent na tovary v hodnote 200 miliárd dolárov. Pohrozil tiež, že uvažuje zaviesť clá aj na ďalší dovoz v hodnote 325 miliárd dolárov.

Jeho stručné vyhlásenia neskôr doplnili aj hlavní americkí vyjednávači s Čínou. „Cítime, že sa nikam nehýbeme. Za posledný týždeň sme videli eróziu záväzkov Číny, to je neprijateľné,“ povedal pre médiá Robert Lighthizer, americký obchodný vyjednávač.

Cez víkend totiž Číňania poslali USA nový návrh obchodnej dohody, kde chceli otvárať už dohodnuté body. Ich pripomienky by podľa Američanov podstatne menili dohodu, ktorá už bola na 90 percent finalizovaná.

Napriek tomu budú rokovania o clách pokračovať. Čínsky vicepremiér Liou Che by mal prísť do Washingtonu na konci tohto týždňa.

Američania chcú na Čínu zatlačiť, aby sa rokovania už uzavreli. „Celý ekonomický tím odporúčame prezidentovi, aby clá zaviedol, ak nebudeme schopní zmluvu uzavrieť do konca týždňa,“ cituje Reuters amerického ministra financií Stevena Mnuchina.

Napätie na trhoch

Napätie sa odráža aj na svetových burzách. Čínske akciové indexy sa v pondelok prepadli skoro o šesť percent, čo je najviac za tri roky. Klesali aj ďalšie ázijské akciové trhy, napríklad v Hongkongu, v Singapure či v Indonézii. Nasledovali ich európske akcie, ktoré sa v priemere oslabili o dve percentá. Neskôr sa aj na americkom trhu hlavné indexy prepadli takmer o dve percentá.

„Jedná sa o

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa