Z dokumentov, ktoré tento týždeň zverejnil Trumpov inauguračný výbor, vyplýva, že veľké sumy darovali ľudia blízki štábu D. Trumpa a už tradične vplyvné telekomunikačné alebo tabakové spoločnosti, ale tiež Trumpovi niekdajší nepriatelia či Venezuela.

Najštedrejším darcom bol kasínový magnát a filantrop Sheldon Adelson, ktorý na inauguráciu venoval päť miliónov dolárov, čo je historicky vôbec najvyšší jednorazový príspevok. Denník The New York Times poznamenal, že S. Adelson takto obrovskú sumu venoval napriek tomu, že D. Trump nebol počas republikánskych primárok jeho favoritom. Od Trumpovej administratívy teraz magnát napríklad chce, aby zakázala internetové pokrové herne, ktoré konkurujú jeho kasínam.

The New York Times si takisto všimol, že zatiaľ čo volebná kampaň miliardár D. Trump postavil na drobných príspevkoch miliónov priaznivcov a tiež na financovanie z vlastných zdrojov, na inauguračné oslavy prispeli najmä milionári a vplyvné korporácie.

Príspevok v podobe aspoň jedného milióna dolárov poskytlo 48 ľudí a spoločností. Okrem S. Adelsona to boli napríklad investor Robert Mercer, ktorý má úzke väzby na Trumpovho strategického poradcu Stephena Banona, korporácia uhoľného miliardára Josepha Crafta alebo materská spoločnosť druhej najväčšej americkej tabakovej spoločnosti R. J. Reynolds Tobacco.

Medzi sponzormi nechýbali ani známe spoločnosti Microsoft, Intel, Google, Pepsi alebo Verizon, ktoré venovali státisíce dolárov. Zaujímavosťou je, že ich príspevky prekonala Venezuela, ktorá darovala 500-tisíc dolárov, hoci má v súčasnosti problémy zásobovať vlastné obyvateľstvo potravinami. Venezuela peniaze poskytla cez americkú firmu Citgo Petroleum, ktorá patrí venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA.