Huawei je najväčšou čínskou technologickou firmou. Zároveň najväčším výrobcom smartfónov, ako aj telekomunikačných zariadení na svete. To všetko sa môže čoskoro zmeniť. Donald Trump sa totiž rozhodol, že čínsku spoločnosť položí na kolená.

Trump vs. Huawei

Keď sa v Spojených štátoch minulý rok zaviedol zákaz používanie 5G zariadení Huawei na domácej pôde, na globálny biznis firmy to nemalo veľký vplyv. Zisk spoločnosti pokračoval v raste.

Avšak keď sa americké ministerstvo obchodu rozhodlo, že do čínskej firmy nesmú smerovať žiadne americké čipy, začalo to vytvárať na Huawei tlak. Čínsky výrobca je závislý na čipoch, ktoré používa vo väčšine svojich zariadení.

WeChat, USA
Neprehliadnite

Milióny Číňanov po celom svete ostali zdesení. Trump obmedzí ich najobľúbenejšiu sociálnu appku

V máji tohto roka Trumpova administratíva zákaz ešte rozšírila, keď zakázala predávať Huaweiu akékoľvek čipy vyrobené za použitia amerických technológií alebo zariadení.

Uvedený zákaz sa vzťahoval iba na čipy, ktoré si Huawei sám navrhol. Netrvalo dlho a v legislatívne sa našla diera, pomocou ktorej mohla čínska spoločnosť nakupovať čipy, ktoré nenavrhla.

Žiadne zľutovanie

Tomu však v pondelok nastal koniec. Washington oznámil, že žiadna firma na svete nemôže Huaweiu predať akýkoľvek polovodič, ktorý bol vyrobený za použitia americkej technológie alebo zariadenia.

Vzhľadom na absolútnu dominanciu amerického polovodičového priemyslu ide prakticky o každého výrobcu čipov na svete. Dokonca aj o tých čínskych. Ak by Huaweiu predávali svoje čipy, riskovali by, že sa hnev Washingtonu obráti aj voči nim.

Vývoj, výroba a inštalácia čipov pozostáva z 12 krokov, pričom americké technológie sú integrálnou súčasťou týchto procesov, píše The Economist.

Donald Trump a TikTok
Neprehliadnite

Prečo Trumpovo znárodnenie TikToku znamená koniec globálneho internetu

Čína aj napriek mohutným investíciám zaostáva roky za americkými výrobcami čipov. „Huawei pravdepodobne skončil ako výrobca 5G sieťových zariadení a smartfónov, akonáhle im začiatkom roka dôjde zásoba čipov,“ tvrdí Dan Wang z Gavekal Research.

Americký prezident svojim pondelkovým rozhodnutím presunul ťažisko súčasných problémov Huawei z 5G na mobilné zariadenia. „Ak Huawei nedokáže nakúpiť čipy pre svoje smartfóny, jeho telefónny biznis sa pravdepodobne vyparí,“ píše Edison Lee z finančnej spoločnosti Jefferies.

Problém pre Huawei nie je zatiaľ akútny, keďže mesiace si vytváral zásobu čipov. Očakáva sa však, že pokiaľ nebude môcť získať čipy nové, jeho predaje pôjdu dramaticky dolu.

Nádej zomiera posledná

Podľa novej americkej legislatívy je možné predávať čipy Huaweiu na výnimku. Znamená to, že Donald Trump má v rukách tromf, ktorý môže v prípade potreby použiť. Napríklad v snahe dotlačiť Čínu k výhodnej obchodnej dohode ešte pred voľbami.

Pokiaľ by vo voľbách vyhral demokratický kandidát Joe Biden, existuje dobrá šanca, že Biely dom pod jeho vedením sa bude chcieť s Čínou dohodnúť. Peking preto nemusí na tvrdé americké kroky, vzhľadom na svoje existujúce zásoby čipov, akútne reagovať.

5G po slovensky
Neprehliadnite

5G po slovensky - budúcnosť telekomunikácií v područí politiky

Hrozivá technologická vojna

Okrem optimistického plánu existuje aj pesimistický plán. Ten spočíva v možnosti, že Čína zavelí k odvete. Krajina môže zaviesť rovnaký zákaz predaja produktov, vyrobených na čínskych zariadeniach, pre amerických odberateľov.

Najviac by na to doplatil Apple, ktorý veľkú časť svojich súčiastok odoberá z Číny. Apple však nie je jediná firma – dodávateľská sieť mnohých amerických spoločností je založená na čínskych výrobcoch.

Totálna technologická vojna by vrátila svet o roky dozadu.