Podľa Trumpových slov je odhodlaný to urobiť za predpokladu, že si dané štáty sami neprevezmú svojich občanov, ktorí bojovali v radoch IS. Informovala o tom agentúra AFP.

Porazil som kalifát (IS)," zdôraznil D. Trump pred reportérmi v Oválnej pracovni Bieleho domu počas stretnutia s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej uviedol, že USA teraz majú tisíce vojenských zajatcov - bojovníkov IS", pričom žiadajú krajiny, z ktorých pochádzajú, európske krajiny", aby si ich prevzali.

Tieto štáty to nateraz odmietajú urobiť. V určitom momente budem nútený im povedať: Prepáčte, ale buď si ich zoberiete, alebo ich pustíme, aby prišli k vašim hraniciam," povedal D. Trump s poukazom na Nemecko a Francúzsko.

Spojené štáty totiž podľa Trumpových slov nebudú tisíce a tisíce zajatých ľudí držať na základni Guantanamo Bay ďalších 50 rokov a míňať na nich miliardy a miliardy dolárov". Urobili sme Európe ohromnú láskavosť. Ak ich (zajatcov z IS) nechcú späť, dáme im ich pravdepodobne na hranice a potom si ich budú musieť sami pochytať," vyhlásil.

D. Trump podľa AFP týmto vyhlásením zopakoval svoje dávnejšie vyhrážky. Tie súvisia s tým, že medzi tisícami zajatých bojovníkov IS, ktorí sú momentálne držaní v preplnených zajateckých táboroch v Sýrii, je aj množstvo občanov európskych krajín.