Odchádzajúci americký prezident Donald Trump v stredu Irán varoval, že v prípade smrteľného útoku na Američanov v Iraku vyvodí voči Teheránu zodpovednosť, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

„Naše veľvyslanectvo v Bagdade v nedeľu zasiahlo niekoľko rakiet," napísal Trump na Twitteri v súvislosti s útokom, ktorý spôsobil škody, no nevyžiadal si žiadne obete. Rakety boli podľa Trumpových vyjadrení odpálené Iránom.

Prezident písal o možných ďalších útokoch proti Američanom v Iraku a Iránu v tejto súvislosti odkázal, že ak bude zabitý čo i len jeden Američan, vyvodí voči Teheránu zodpovednosť.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo takisto obvinil Teherán. Velenie americkej armády v oblasti Blízkeho východu vo vyhlásení uviedlo, že raketový útok „takmer s určitosťou uskutočnili militantné skupiny podporované Iránom".

Útok si podľa americkej armády nevyžiadal žiadne obete na životoch a ani zranených. Niekoľko budov v areáli amerického veľvyslanectva však bolo poškodených.

Election 2020 Nevada Lawsuits
Neprehliadnite

Trumpova administratíva eskaluje už aj tak napäté vzťahy. Zaviedla ďalšie sankcie voči Iránu

„Spojené štáty vyvodia voči Iránu zodpovednosť za smrť akýchkoľvek Američanov, ktorá bude výsledkom činnosti týchto Iránom podporovaných militantných skupín," uvádza sa vo vyhlásení.

Irán v pondelok americké úrady vyzval, aby nepodnecovali napätie.

Trump nariadil útok, pri ktorom bol 3. januára tohto roka neďaleko letiska v Bagdade zabitý iránsky generálmajor Kásem Solejmání, pripomína AFP. Tento útok spôsobil zvýšenie napätia medzi USA a Iránom.