Nemecký minister financií Christian Lindner vyzval na nové rokovania o dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojenými štátmi. Ich cieľom by bolo oživiť diskusiu, ktorú zastavil bývalý americký prezident Donald Trump. Informovali o tom v nedeľu noviny Handelsblatt.

Trump ukončil rokovania o tzv. Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) a namiesto toho viedol s EÚ množstvo obchodných sporov.

„Mali by sme obnoviť rokovania o transatlantickej dohode o voľnom obchode. Najmä teraz, počas (ukrajinskej) krízy, sa ukazuje, aký dôležitý je voľný obchod s partnermi na celom svete, ktorí zdieľajú naše hodnoty,“ povedal Lindner pre Handelsblatt.

Nejasná podpora

Nie je jasné, do akej miery má prípadné obnovenie rokovaní podporu v Európe. V uplynulých rokoch sa niektorí predstavitelia vyslovili za obnovenie, iní boli opatrnejší.

Nemecké ministerstvo financií a americké veľvyslanectvo v Berlíne zatiaľ nereagovali na žiadosti o komentár.

TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová (vpravo) pózuje s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim pred ich stretutím v sídle EÚ v Bruseli 1. marca 2022. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen, right, poses with Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki prior to a meeting at EU headquarters in Brussels, Tuesday, March 1, 2022. (AP Photo/Virginia Mayo, Pool)
Neprehliadnite

Morawiecki vyzval Európsku úniu na úplnú obchodnú blokádu Ruska