Podľa neho zástupcovia USA cestujú po európskych a ázijských krajinách, aby ich predstaviteľov popchol k prerušeniu dovozu do skončenia "času ochrany", po ktorom začne Washington proti Teheránu uplatňovať naplno sankcie. Pritom varujú, že USA nehodlajú nikomu udeľovať výnimku, takže v prípade odmietnutia budú sankcie namierené aj proti všetkým dovozcom ropy z Iránu.

Americký činiteľ tiež povedal, že USA už rokujú s ďalšími blízkovýchodnými krajinami (z ktorých väčšina má s Iránom napäté vzťahy) o tom, že by zvýšili svoj vývoz, a pokryli tak iránsky výpadok.

Dohoda, od ktorej USA odstúpili, umožnila zrušiť medzinárodné protiiránske sankcie výmenou za spomalenie jeho jadrového programu. Americký prezident Donald Trump dohodu už od volebnej kampane označuje za zlú a neúčinnú. O odstúpení USA od dokumentu, ktorý napríklad nerieši vývoj iránskych balistických rakiet, rozhodol v máji.

Ostatní signatári – Francúzsko, Británia, Nemecko, Čína a Rusko – chcú dohodu naďalej dodržiavať. Irán stanovil pre pokračovanie svojej účasti podmienky, medzi ktorými je predovšetkým zachovanie objemu predaja ropy. Terajší tlak zo strany USA tak dohodu úplne torpéduje.