Líder venezuelskej opozície sa vo Washingtone stretol aj s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom a v noci na stredu bol prítomný na spoločnom zasadnutí oboch komôr amerického Kongresu, kde prezident predniesol správu o stave Únie. D. Trump počas svojho prejavu vyhlásil, že „tyrania“ venezuelského prezidenta Nicolása Madura bude „rozbitá“.

Venezuelu a USA podľa J. Guaidóa spája demokracia a sloboda. „My Venezuelčania uznávame odhodlané vedenie prezidenta D. Trumpa a vážime si neoceniteľnú pomoc jeho vlády,“ napísal J. Guaidó na Twitteri.

Biely dom v súvislosti so stredajšou schôdzkou zdôraznil potrebu demokratických zmien vo Venezuele. Venezuelská vláda ostro odsúdila amerického prezidenta za podporu J. Guaióa, ktorého označila za „bábku“. Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza na Twitteri napísal, že jeho krajina vyjadrenia D. Trumpa z prejavu o stave Únie rázne odmieta. Zdôraznil, že Venezuela je slobodná a nezávislá krajina.

J. Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť nelegitímne znovuzvoleného N. Madura. J. Guaidóa za dočasného prezidenta následne uznalo viac ako 50 krajín sveta vrátane USA. Európska únia a Spojené štáty zaviedli voči súčasnej vláde sankcie.