Newyorský sudca v pondelok uviedol, že bývalý americký prezident Donald Trump sa dopustil pohŕdania súdom za to, že „adekvátne nereagoval“ na žiadosť generálnej prokurátorky štátu New York v rámci vyšetrovania jeho podnikateľských aktivít. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

„Pán Trump, viem, že beriete svoje podnikanie vážne, a ja beriem vážne svoju (prácu),“ povedal sudca Arthur Engoron a nariadil Trumpovi zaplatiť pokutu výške 10-tisíc dolárov za každý deň omeškania.

Neodovzdal dokumenty včas

Newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová požiadala súd, aby určil, či sa Trump dopustil pohŕdania súdom, keď premeškal lehotu na odovzdanie vyžiadaných dokumentov, ktorá bola stanovená súdom na 31. marca. Trump má podľa sudcu platiť pokutu za každý ďalší deň omeškania.

Bývalý americký prezident tvrdí, že úrady ho vyšetrujú z politických dôvodov, a ich konanie označuje za „hon na čarodejnice“.

Pôžičky, daňové úľavy

Jamesovej úrad vedie vyšetrovanie voči exprezidentovej spoločnosti The Trump Organization. Trumpova rodinná firma so sídlom v New Yorku zrejme nesprávne uvádzala hodnotu svojho majetku, aby získala výhodné pôžičky či, naopak, daňové úľavy.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že spoločnosť nadhodnocovala svoj majetok, keď si chcela zaistiť výhodné pôžičky, a, naopak, hodnotu podhodnocovala, keď mala platiť dane.

Samotná Jamesová uviedla, že jej vyšetrovanie našlo „významné dôkazy“, ktoré naznačujú, že finančné výkazy spoločnosti sa viac ako desať rokov „zakladali na zavádzajúcich a nepravdivých údajoch“, ktorých cieľom bolo zabezpečiť si ekonomické výhody.

Ďalšie dôležité správy

Trump označil Putinove kroky voči Ukrajine za
Neprehliadnite

Trump zmenil názor na Putina, tvrdí, že Rusko na Ukrajine pácha genocídu