Protikladné prístupy k pandémii Covid-19 predstavili vo štvrtok počas predvolebných zhromaždení v jednom z rozhodujúcich štátov Florida americký prezident Donald Trump a jeho demokratický protikandidát Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

Trump rovnako ako doposiaľ závažnosť pandémie nového koronavírusu opäť zľahčoval a ľuďom odkázal, že ak sa aj nakazia, neskôr „im bude lepšie", rovnako ako aj jemu samotnému bolo. Trump, ktorý sa začiatkom októbra tiež infikoval koronavírusom, aj napriek stúpajúcim počtom nakazených v Spojených štátoch odmietol celoplošné obmedzenia verejného života v USA. „Už nikdy nezavedieme lockdown," vyhlásil v meste Tampa na Floride. Poukázal na to, že čoskoro budú dostupné očkovacie látky či iné liečivá. Odborníci z Trumpovej administratívy však upozorňujú, že to potrvá ešte celé mesiace, píše stanica ORF.

Donald Trump
Neprehliadnite

Trump spochybnil dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania

Počet nakazených novým koronavírusom v USA prekročil vo štvrtok deväť miliónov. Ochorenie Covid-19 sa krátko pred prezidentskými voľbami rýchle šíri vo viac ako 20 amerických štátoch. Celkový počet súvisiacich úmrtí prevyšuje 234- tisíc. Spojené štáty sú dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete.

Biden na predvolebných akciách Trumpovi vyčítal, že organizovaním hromadných podujatí ohrozuje životy ľudí. Prezident šíri podľa jeho slov vírus v celej krajine, a to tým, že usporadúva akcie s potenciálom pre superšírenie vírusu. „(Trump) hovorí, že sa blíži doba, keď vírus zmizne; že sa s ním naučíme žiť. Nie, on očakáva, že sa s ním naučíme zomierať," povedal Biden pred svojimi stúpencami v meste Coconut Creek neďaleko Miami.

Americký prezident Donald Trump ukazuje palec hore po prílete na americkú vojenskú základňu Pope Army Field pred stretnutím s jednotkami na základni Fort Bragg v štáte Severná Karolína 29. októbra 2020. Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok stretol s príslušníkmi špeciálnych síl, ktorí sa podieľali na vlaňajšom zabití vodcu tzv. Islamského štátu (IS) Abú Bakra Baghdádího.
Neprehliadnite

Trump sa stretol s vojakmi, ktorí sa podieľali na zabití vodcu Baghdádího

Účastníci na Bidenových predvolebných mítingoch na Floride museli dodržiavať odstup a zdržiavať sa v blízkosti svojich áut a museli mať na tvári rúška. Na Trumpovom mítingu sa, naopak, zúčastnili tisíce ľudí bez rúšok. Prieskumu verejnej mienky Reuters/Ipsos, ktorý bol zverejnený v stredu, ukazuje, že Biden pred Trumpom vedie na Floride v tesnom pomere 49 ku 47 percentám.