Bývalý prezident USA Donald Trump v pondelok večer miestneho času oznámil, že americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prehľadáva jeho floridské sídlo Mar-a-Lago. Okolnosti domovej prehliadky neboli bezprostredne známe, uvádza agentúra AP s tým, že k tejto informácii sa dosiaľ nevyjadrilo FBI ani americké ministerstvo spravodlivosti.

Trump konanie kritizuje

„Po mojej spolupráci s príslušnými vládnymi orgánmi nebola táto neohlásená razia v mojom dome potrebná ani vhodná," uviedol Trump vo vyhlásení, z ktorého cituje AP.

„Toto sú temné časy pre náš národ, keďže môj krásny domov Mar-A-Lago v Palm Beach na Floride je momentálne obliehaný, prepadnutý a obsadený veľkou skupinou agentov FBI," napísal americký exprezident na svojej sociálnej sieti Truth Social. Zásah ďalej označil za pochybenie zo strany vyšetrovateľov, justičného systému, ako aj za „útok radikálnych ľavicových demokratov", ktorí podľa jeho slov nechcú, aby v roku 2024 kandidoval za prezidenta.

Trump podľa stanice CNN na Floride v tom čase nebol.

Nevedno, čo presne FBI hľadala

Exprezident médiám odmietol povedať, prečo jeho sídlo prehľadávali agenti FBI. Dodal len, že sa mu „dokonca vlámali aj do trezoru".

Agentúra AP pripomína, že ministerstvo spravodlivosti USA vyšetruje, ako bolo Mar-a-Lago po skončení Trumpovho prezidentského úradu prevezené z Bieleho domu niekoľko škatúľ s tajnými dokumentami. AP však podotýka, že nie je zrejmé, či sa prehliadka FBI týkala tohto prípadu.

Vo Washingtone sa okrem toho v ostatnom čase zintenzívnilo aj vyšetrovanie výboru Snemovne reprezentantov, ktorý sa zaoberá útokom Trumpových stúpencov na americký Kapitol z vlaňajšieho januára, pri ktorom zomrelo najmenej päť ľudí a viac ako 100 policajtov utrpelo zranenia.

Ďalšie dôležité správy

PK 41 archív Nashville - Na archívnej snímke zo 17. júna 2022 bývalý prezident Spojených štátov, republikán Donald Trump rozpráva počas konferencie Cesta k väčšine v Nashville. Trump v piatok 24. júna ocenil rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil takmer 50 rokov starý rozsudok v prípade
Neprehliadnite

Trump sa vrátil do Washingtonu. Kritizoval Bidena za úpadok národa i za vysokú infláciu