Americký prezident Donald Trump v pondelok schválil dovozné clá na solárne panely a práčky. Uviedol, že tento krok by mal pomôcť domácim producentom, čo je základom jeho politiky „America First“ (Amerika na prvom mieste).

Trumpovo rozhodnutie je považované za najvýraznejší krok v oblasti obchodu od jeho rozhodnutia odstúpiť od Transpacifického partnerstva (TPP) a prehodnotiť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA).

D. Trump schválil clá na odporúčanie americkej Komisie pre medzinárodný obchod (ITC), ktorá uviedla, že dovoz týchto produktov poškodzuje domáce firmy. Výsledné clá však ani v jednom z prípadov nie sú v súlade s očakávaniami.

Clá na solárne panely sú nižšie, než domáci producenti očakávali, zatiaľ čo najvyššie clá na práčky sú vyššie, než sa predpokladalo a sú vyššie aj v porovnaní s odporúčaním ITC. Na väčšinu dovážaných solárnych panelov sa uplatnia v prvom roku clá vo výške 30 percent, do štvrtého roku od začatia platnosti by mali klesnúť na 15 percent. Určitý objem však bude možné doviezť bez cla.

V prípade práčok je clo stanovené v prvom roku na 20 percent a 50 percent, pričom nižšie clo platí pre prvých 1,2 milióna dovezených práčok a vyššie nad tento objem. V 3. roku klesnú clá na 16 percent a 40 percent.

Vyššie ceny pre Američanov

Na rozhodnutie prezidenta USA už reagovali Čína aj Južná Kórea, ktorých sa clá dotknú najviac. Zástupcovia obidvoch krajín uviedli, že rozhodnutie poškodzuje pravidlá svetového obchodu.

Clá sa okrem čínskych výrobcov dotknú napríklad firmy Samsung. Tá pritom len nedávno spustila výrobu práčok v Južnej Karolíne. Okrem nej na clá doplatí aj firma LG Electronics, ktorá začala stavať závod v americkom štáte Tennessee.

Samsung vyhlásil, že tento krok iba poškodí bežných spotrebiteľov, ktorým sa zvýšia ceny a zníži možnosť výberu. Nespokojnosť dalo najavo aj Mexiko, keďže v jeho prípade ITC uviedla, že dovoz z tejto krajiny amerických výrobcov neohrozuje. Napriek tomu D. Trump schválil clá aj pre dovoz z Mexika.

Navyše, Washington oznámil, že nasledovať budú ďalšie kroky. Clá podporia najmä amerického výrobcu práčok Whirlpool či producentov solárnych panelov Suniva a Solar World Americas.

Na druhej strane, krok ostro kritizujú zástancovia obnoviteľných zdrojov a firmy z tejto oblasti. Sťaženie dovozu totiž zvýši náklady na inštaláciu solárnych panelov. Združenie firiem v oblasti slnečnej energie SEIA odhaduje, že len tento rok by v dôsledku zrušenia niektorých projektov mohlo prísť v USA o prácu okolo 23-tisíc ľudí.