Trumpova predvolebná kampaň sa vyznačovala ostrou kritikou niektorých zahraničných obchodných partnerov, najmä Mexika a Číny. D. Trump v kampani sľuboval zmeny v obchodných dohodách či kroky na obmedzenie prílivu migrantov. V povolebnom prejave sa však vyjadroval zmierlivejšie a tvrdil, že sa bude usilovať o dobré zahraničné vzťahy.

Trumpove radikálne postoje spolu s nedostatkom podrobností o jeho politických plánoch vyvolávajú neistotu ohľadom ďalšieho vývoja najväčšej ekonomiky sveta. „Nemôžeme proste vedieť, akým typom prezidenta Trump bude,“ uviedol ekonóm Paul Ashworth zo společnosti Capital Economics.

„Bude tým demagógom z kampane, ktorý hrozil zatváraním politických oponentov, trestaním médií, stavaním múrov a rozpútaním globálnej obchodnej vojny? Alebo sa dokáže premeniť na štátnickú osobnosť, ktorá bude konať uváženejším spôsobom?“ dodal.

Vo víťaznom prejave D. Trump zdôraznil, že bude vždy klásť na prvé miesto záujmy samotných Spojených štátov, zároveň však sľúbil spravodlivý prístup k ostatným krajinám. „Budeme hľadať spoločné platformy, nie nepriateľstvá. Partnerstvo, nie konflikt,“ vyhlásil. Sľúbil rovnako rozvoj infraštruktúry v USA, čo by mohlo podporiť hospodársky rast.

D. Trump vo svojej kampani využíval frustrácie Američanov, ktorí sa cítia byť poškodení globalizáciou a stratou dobre platených miest v spracovateľskom sektore. Hrozil potrestaním amerických firiem presúvajúcich pracovné miesta do zahraničia i výstavbou múra brániaceho prílivu migrantov z Mexika, píše agentúra AP.

„Trumpovo víťazstvo je ďalším príkladom hlasovania proti terajšiemu usporiadaniu,“ uviedol Martin Gilbert z investičnej spoločnosti Aberdeen Asset Management. „Rovnako ako pri britskom referende veľa ľudí volilo proti vládnucej skupine, ktorá ich podľa nich roky ignorovala,“ dodal.

"Trump’s victory is another example of a vote against the status quo" - @MartinGilbert83 #Elections2016 pic.twitter.com/7OVCkEbhfp

— Aberdeen Asset UK (@AberdeenAssetUK) 9. novembra 2016

Upozornil, že podobný trend by sa mohol prejaviť tiež napríklad pri parlamentných voľbách v Nemecku a vo Francúzsku, ktoré sa budú konať budúci rok..

Trumpovo víťazstvo by podľa analytikov mohlo ovplyvniť okrem iného vývoj menovej politiky americkej centrálnej banky (Fed). Všeobecne sa predpokladalo, že Fed v decembri pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb, neistota spojená s Trumpovým víťazstvom by však mohla banku prinútiť k odkladu tohto kroku.

Podľa júnovej analýzy spoločnosti Moody's Analytics by plná realizácia Trumpových návrhov v oblasti daní, obchodu, imigrácie a vládnych výdavkov podkopala rast ekonomiky USA a spôsobila zánik 3,5 milióna pracovných miest.

Podľa ekonómov utrpia hospodársku ujmu aj ďalšie krajiny, ak D. Trump splní svoje sľuby ohľadom agresívnejšieho prístupu k Číne, Nemecku, Japonsku, Južnej Kórei a ďalším obchodným partnerom.

Napríklad v Nemecku na exporte do USA závisí približne 1,5 milióna pracovných miest. „Ak Trump dokáže presadiť obchodné obmedzenia, ktoré ohlásil, spôsobí to veľké škody,“ uviedol šéf nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.