Nová vládna koalícia zložená zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť v utorok predstavila programové priority, pričom nevynechala ani zdravotníctvo. Ako uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, z predstavených bodov vyplýva, že zdravotníctvo nebude prioritou nasledujúcej vlády. „Chýba jasná predstava, kam má slovenské zdravotníctvo smerovať. Vôbec sa nehovorí o probléme finančnej (ne)udržateľnosti systému,“ upozornil.

Strana SaS je proti možnému obnoveniu prevádzky štátnych IC vlakov medzi Bratislavou a Košicami. Zdôvodňuje to tým, že dlhodobo produkovali stratu a tá musela byť sanovaná zo štátneho rozpočtu, čiže z daní všetkých občanov. Liberáli sú proti takejto forme podnikania, keď štát nesie riziko podnikania.

Možné zvolenie amerického miliardára Donalda Trumpa novým prezidentom Spojených štátov predstavuje jedno z desiatich najväčších globálnych rizík. Tvrdí to vo svojej správe o globálnych hrozbách britská výskumná organizácia Economist Intelligence Unit (EIU). D. Trump by podľa správy mohol poškodiť svetovú ekonomiku a zvýšiť politické a bezpečnostné riziká. EIU prikladá hrozbám spojeným s Trumpovým víťazstvom vo voľbách zhruba rovnakú závažnosť ako riziku, že svetovú ekonomiku destabilizujú teroristické útoky islamistov. Za najväčšiu globálnu hrozbu EIU označuje riziko prudkého spomalenia hospodárskeho rastu v Číne.

Trump je na zozname najväčších globálnych hrozieb

Donald Trump Zdroj: SITA / AP

Export tovarov z eurozóny na trhy zvyšku sveta v januári podľa prvého odhadu dosiahol sumu 145,3 miliardy eur, čiže medziročne klesol o 2 %. Dovoz do eurozóny bol v sume 139,1 miliardy eur, čiže klesol o 1 % oproti januáru predošlého roka. Eurozóna tak dosiahla obchodný prebytok 6,2 miliardy eur. V rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka bol jej prebytok 7,1 miliardy eur.

Slovenská pošta v minulom roku dosiahla zisk pred zdanením 4,05 milióna eur. V porovnaní s rokom 2014 je o 17,6 % nižší. Dosiahnutý hrubý zisk je o 3 milióny eur lepší oproti pôvodnému plánu.

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa obnovila vyplácanie dividend, keďže jej prevádzkový zisk v roku 2015 stúpol o 55 percent vďaka nízkym cenám pohonných hmôt a silnému dopytu po cestovaniu. Firma informovala, že jej upravený zisk pred úrokmi a zdanením v minulom roku dosiahol úroveň 1,82 miliardy eur. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters odhadovali, že bude vo výške 1,84 miliardy eur. Lufthansa plánuje vyplatiť dividendy v sume 0,5 eura na akciu.

Mediálna spoločnosť Albatros Media podpísala 15. marca dohodu o prevzatí 100-percentného obchodného podielu v českom vydavateľstve Egmont ČR. Súčasťou transakcie je vydávanie existujúceho portfólia vydavateľstva Egmont a používanie jeho značky a loga v budúcnosti. Transakcia bude dokončená v priebehu niekoľkých mesiacov jej vysporiadaním. Informovala o tom spoločnosť Albatros Media. Nákup prinesie skupine Albatros Media zvýšenie konsolidovaného ročného obratu na približne 750 miliónov českých korún (27,7 milióna eur). Spoločnosť dosiahla minulý rok konsolidované tržby vo výške približne 700 miliónov korún. Produkcia spoločnosti pokrýva viac ako 17 percent vydavateľského trhu a každoročne uvedie na trh približne 1 500 nových titulov.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry dospel k záveru, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) pácha genocídu kresťanov a ďalších menšín v Iraku a Sýrii. Informovali o tom americkí predstavitelia. Zistenie nezaväzuje Spojené štáty, aby podnikli dodatočné kroky proti militantom IS. Upozornili na to nemenovaní americkí predstavitelia, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Analýzou skenov hrobky staroegyptského kráľa Tutanchamona sa zistila existencia dvoch skrytých miestností, v ktorých by sa mohol nachádzať kovový alebo organický materiál. Oznámil to egyptský minister pre antické pamiatky Memdúh Damátí, ktorého cituje agentúra AP.

Na pláži ostrova Formentera ležiaceho v Stredozemnom mori sa našli tri balíčky obsahujúce 83 kilogramov kokaínu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa polície, ktorý nechcel byť menovaný. Ten ďalej uviedol, že súd uvalil na prípad informačné embargo, preto nemôže médiám povedať žiadne podrobnosti.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.