Trump útočí na silný dolár

Americký dolár dosiahol v tomto roku svoje nové maximá, čo opäť znepokojilo Donalda Trumpa. Globálny ekonomický výhľad sa zhoršuje a americká mena posilňuje, čím sťažuje export domácich tovarov do zahraničia. Prezident nalieha na centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby o celé jedno percento. Pozornosť investorov sa preto zameria na piatkový prejav guvernéra Fedu Jeremyho Powella, ktorý môže signalizovať ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

Spojené štáty testujú strely so stredným doletom

Len týždne po tom, ako Spojené štáty opustili medzinárodnú dohodu o nešírení zbraní stredného doletu, testovali v nedeľu novú strelu s doletom viac ako 500 kilometrov. Podľa dohody z roku 1987 sa USA a ZSSR zaviazali, že nebudú rozmiestňovať strely s dosahom 500-5500 kilometrov. Spojené štáty od dohody upustili z dôvodu jej údajného porušovania Ruskom, ale aj pre rast čínskeho arzenálu.

Boris Johnson pripravuje verejnosť na tvrdý brexit

Nový britský premiér sa chce v najbližšom čase sústrediť na prípravu verejnosti v súvislosti s opustením Európskej únie. Správa prichádza po tom, ako cez víkend zverejnili informácie o trojmesačnom kolapse v britských prístavoch a nedostatku potravín a liekov v prípade tvrdého brexitu. Boris Johnson okrem toho plánuje rokovať s Európskou úniou o zrušení takzvanej írskej poistky a o jej nahradení alternatívnym plánom. Pozorovatelia sú však k tomuto scenáru skeptickí.

G7 bez spoločného komuniké

Cez víkend sa vo Francúzsku uskutoční stretnutie krajín G7, pričom hrozí, že štáty nedospejú k spoločnému vyhláseniu. Stalo by sa tak prvýkrát od roku 1975, kedy G7 vzniklo. Dôvodom sú nezhody v otázkach vzájomného obchodu medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta. Americký prezident presadzuje bilaterálne dohody oproti súčasnému stavu multilaterálnych dohôd, ktorý nevyhovuje Spojeným štátom. Ďalšími zdrojom nezhôd je postoj Francúzska k digitálnej dani.

Plán Salviniho môže stroskotať

Liga, najsilnejšia strana v predvolebných prieskumoch v Taliansku, minulý týždeň oznámila cez svojho lídra Mattea Salviniho záujem o vystúpenie z koalície so stranou Piatich hviezd. Preferencie Ligy v poslednom čase prudko rastú, čo znepokojuje nielen Hnutie piatich hviezd, ale aj Demokratickú stranu – tradičnú stredopravú baštu. Na obzore sa črtá možnosť netradičnej koalície medzi oboma stranami. Ich snahou je odsunúť predčasné voľby, ktoré by sa mali konať koncom jesene. Talianske dlhopisy nevnímajú situáciu pozitívne.