Nevieme povedať, či naozaj verí tomu, čo hovorí. Nevieme s istotou povedať, že postaví múr na hraniciach s Mexikom, že ako najvyšší predstaviteľ najsilnejšej krajiny v NATO nebude chrániť ostatných členov (aj Slovensko), ktorí si doteraz neplnili svoje finančné záväzky. Nevieme, či už vyhostí všetkých neregistrovaných občanov z USA a či nevpustí na ich územie ani jedného moslima.

Vieme len, že nemá problém si na takýchto nebezpečných heslách, ktoré povzbudzujú tie najtemnejšie pudy v nás ľuďoch, postaviť dlhotrvajúcu kampaň. A čo je alarmujúce, nemá problém sa s tým dostať do Bieleho domu ako 45. prezident Spojených štátov amerických v roku 2016.

Neexistuje jediný dôvod myslieť si, že práve výhra D. Trumpa nebude motorom pre všetkých radikálnych populistov vľavo aj vpravo v Európe. Jeho úspech je aj ich úspechom, pretože keď dokážu „padnúť“ USA, doteraz neotrasiteľný symbol silného a demokratického Západu, môže „padnúť“ každá európska krajina s fašistickou, nacistickou či komunistickou minulosťou.

Už v decembri sa konajú prezidentské voľby v Rakúsku, kde má vysoké šance na výhru populista Norbert Hofer. V budúcnom roku nás čakajú prezidentské voľby vo Francúzsku, kde si mädlí ruky radikálna pravica v zastúpení Marine Le Penovej. V Nemecku sa bude rozhodovať v parlamentných voľbách o pokračovaní politiky Angely Merkelovej alebo jej nahradení. V najsilnejšej európskej krajine taktiež silnejú radikálne hlasy.

A čo si budeme hovoriť? Tento komentár vzniká v krajine, kde v parlamente sedia fašisti obklopení politikmi, ktorí sa im svojou rétorikou začínajú čoraz viac podobať. Už len fakt, že takmer všetci kľúčoví lídri krajín strednej Európy (Robert Fico, Miloš Zeman či Viktor Orbán) fandili Donaldovi Trumpovi, napovedá o mnohom.

Nie je možné objasniť vzostup týchto síl jedinou vetou, argumentom či komentárom. Dokazuje to aj širšia analýza TRENDU spred dvoch týždňov, v ktorej sme hľadali odpovede na to, prečo je D. Trump problém, jeho výhra katastrofou a ako sa vôbec mohlo stať, že sa dostal tak ďaleko.

Sociológovia či politológovia majú v najbližších rokoch čo robiť, aby našli čo najvhodnejšie vysvetlenia. Isté však je, že davy ľudí majú už po krk súčasného politického aj ekonomického establišmentu a elít z centier jednotlivých krajín. Nahovárať si, že je za tým idiotizmus nahnevaných ľudí, ktorí nedovidia za roh, je krátkozraké bez ohľadu na podiel pravdivosti takéhoto výroku. Pretože, len slepý nemôže vidieť, že chýba základná spravodlivosť v spoločnosti. Či už ide o slovenskú politiku alebo americkú biznis smotánku z Wall Street.

Ak toto zástancovia otvorenej spoločnosti aj na tých najvyšších poschodiach nepochopia, silno narazíme.