Euro od začiatku minulého roka posilnilo voči americkému doláru o takmer 10 percent. Podľa teórie silnejší dolár znižuje americký export. Následne sa pomalší ekonomický rast prejaví v politickej rovine, keď zníži šance prezidenta na znovuzvolenie.  

Donald Trump pred prezidentskými voľbami cieli slabší dolár aj napriek tomu, že oficiálna rétorika jeho administratívy hovorí o silnom dolári.

Súčasnú situáciu komplikuje fakt, že silný dolár je prejavom slabosti svetovej ekonomiky. Negatívne globálne ekonomické dáta zvyšujú dopyt bánk po svetovej rezervnej mene – americkom dolári. USD sa stáva silnejším a väčšina ostatných mien stráca na sile.

This is because the Euro and other currencies are devalued against the dollar, putting the U.S. at a big disadvantage. The Fed Interest rate way too high, added to ridiculous quantitative tightening! They don’t have a clue! https://t.co/0CpnUzJqB9

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 11, 2019

Aj napriek poslednému posilneniu sa však hodnota eura voči doláru nachádza blízko svojej priemernej úrovne za posledných 20 rokov. To nedáva Trumpovým slovám väčšiu ekonomickú váhu.

Ďalšia obchodná vojna? 

Politický odkaz je ale jednoznačný. Americký ekonomický rast zaostáva za očakávaniami Trumpovej administratívy a hľadanie vinníka je prirodzená súčasť politického boja.

Prezident sa nachádza v ťažkej situácii. Ak by zaviedol administratívne opatrenia proti európskemu exportu, nasledovala by podobná situácia ako s Čínou. Čínsky juan po zavedení ciel oslabil a kompenzoval značnú časť taríf. Ekonomicky stratili obaja.

Obchodná vojna s Európou by ďalej znížila očakávania svetového ekonomického rastu, posilnila americký dolár a znížila šance na úspech prezidenta vo voľbách.

Donald Trump ale viackrát ukázal, že je nepredvídateľným prezidentom.