Bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi sa naďalej darí upevňovať svoj vplyv v Republikánskej strane, napísal server Politico s odkazom na niekoľko víkendových udalostí, ktoré ukázali Trumpovu pretrvávajúcu politickú silu u podporovateľov a činiteľov strany. V sobotu zvíťazila v prvom kole doplňovacích volieb v Texase Susan Wrightová, ktorú Trump verejne podporil. Exprezidentov kritik Mitt Romney sa stretol s negatívnou reakciou na zjazde strany v domovskom Utahu a kongresmanka Liz Cheneyová, takisto odporkyňa Trumpa, čelí rastúcemu tlaku na odstúpenie z vedúcich pozícií republikánov v Snemovni reprezentantov.

Trump zostal oproti iným exprezidentom po odchode z funkcie prekvapujúco politicky činný, a hoci sa príliš neprejavuje na verejnosti, snaží sa podľa pozorovateľov zostať v strane dominantným hráčom. Sľúbil, že pomôže republikánom k ​​volebnému víťazstvu v kongresových voľbách plánovaných na budúci rok a stále nevylúčil, že sa bude v roku 2024 opäť uchádzať o kreslo v Bielom dome. Podľa prieskumov je medzi voličmi republikánov zďaleka najobľúbenejší zo všetkých popredných predstaviteľov strany.

Donald Trump
Neprehliadnite

Trump za prezidentovania prišiel o 700 miliónov dolárov

Exprezident v minulosti hrozil svojim kritikom a odporcom osobnou politickú pomstou, napríklad tým, že proti nim postaví v primárnych voľbách kandidátov, ktorých verejne podporí. Svoj vplyv uplatnil naposledy v Texase, kde sa postavil za Susan Wrightovú, ktorá sa uchádzala o miesto v Snemovni reprezentantov uvoľnenej úmrtím jej manžela, kongresmana Rona Wrighta. Podľa expertov jej Trumpová podpora pomohla získať najväčší počet hlasov z 23 kandidátov, čo s potešením komentoval aj Trump: „Susan sa zdvihla po tom, čo som ju minulý týždeň podporil," uviedol cez víkend vo vyjadrení.

Mitt Romney, jeden z najhlasnejších republikánskych vysoko postavených kritikov Trumpa, čelil na víkendovom štátnom zjazde republikánov v jeho domovskom Utahu neobvyklej odmietavej reakcii. Keď sa senátor a niekdajší kandidát strany na prezidenta chopil mikrofónu, ozvalo sa už po prvej vete bučanie a pískanie z hľadiska. Podľa denníka The Salt Lake Tribune na neho niektorí pokrikovali, že je zradca či komunista. Delegáti potom tesne neschválili udelenie oficiálneho pokarhania za to, že Romney v minulosti dvakrát podporil Trumpovo odvolanie z úradu vo dvojici ústavných žalôb.

Donald Trump
Neprehliadnite

Nezakladám novú stranu, USA bojujú o svoju budúcnosť, vyhlásil Trump

Silnému tlaku zvnútra strany čelí tiež Liz Cheneyová, ktorá je treťou najvyššie postavenou republikánsku političkou v Snemovni reprezentantov. Cheneyová už od januára hlasno kritizuje Trumpa za jeho úlohu pri nepokojoch v Kapitole, ktoré stáli život päť ľudí. Za to jej už jej strana v domovskom Wyomingu udelila oficiálne pokarhanie. Spor sa vyhrotil minulý týždeň, kedy Cheneyová vyhlásila, že by senátori, ktorí podporovali Trumpove snahy o zmarenie oficiálneho procesu potvrdenia výhry demokrata Joea Bidena v novembrových voľbách, nemali mať možnosť bojovať v roku 2024 o Biely dom.

Server The Hill potom cez víkend informoval, že sú republikáni s jej správaním stále viac nespokojní. Niekoľko zákonodarcov uviedlo, že sa chystá ďalšie hlasovanie, ktoré by ju zbavilo vysokej straníckej funkcie v Snemovni reprezentantov. Kongresman Lance Gooden napríklad na twitteri napísal, že Cheneyová podľa neho vypadne z vedenia republikánov v snemovni do konca mája. V posledných dňoch sa proti nej pritom obracajú aj niektorí jej doterajší zástancovia.

Dcéra bývalého amerického viceprezidenta však v otázke výsledkov volieb neustupuje. „Prezidentská voľba roku 2020 nebola ukradnutá. Ktokoľvek, kto tvrdí, že bola, šíri veľkú lož, obracia sa chrbtom k vláde práva a je toxický pre náš demokratický systém,“ uviedla v pondelok na twitteri. Jej vyjadrenie prišlo tesne po vyhlásení bývalého prezidenta, ktoré minuloročné voľby nepravdivo označuje za podvodné.

KK69 Washington - Na archívnej snímke z 8. apríla 2021 americkŕe prezident Joe Biden hovorí vo Washingone. Americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o výrazné zvýšenie výdavkov na boj proti zmene podnebia, násiliu so zbraňami a na podporu vzdelávania v rámci návrhu svojho prvého rozpočtu, ktorý predstavuje ostrý odklon od politiky jeho predchodcu Donalda Trumpa. Rozpočet vo výške 1,5 bilióna USD (1,26 bilióna eur) počíta s miliardovými investíciami do verejnej dopravy a životného prostredia,
Neprehliadnite

Republikáni sa vymedzujú voči Bidenovmu plánu, ktorý neexistuje, píše televízia CNN

Politico však poznamenáva, že Trumpovo ťaženie proti svojim kritikom čelí novej a potenciálne veľmi závažnej prekážke, ktorou je vyšetrovanie jeho niekdajšieho osobného právnika Rudyho Giulianiho. Tomu minulý týždeň vtrhla do domu polícia a zabavila mu elektronické zariadenia, ktoré podľa vyšetrovateľov zrejme obsahujú dôkazy o Giulianiho nelegálnom počínaní na Ukrajine, ktoré by sa mohli dotknúť aj Trumpa. Americké médiá očakávajú, že Giulianiho zrejme čaká dlhá právna bitka, pričom jeho najlepšou stratégiou by pravdepodobne bolo obrátiť sa proti svojmu bývalému šéfovi.

Podobným spôsobom sa v minulosti zachoval exprezidentov niekdajší právnik Michael Cohen, ktorý je teraz vo väzení. Vyšetrovateľom vtedy povedal, že Trump o jeho nelegálnom počínaní vedel. Šéf Bieleho domu však vtedy nečelil stíhaniu, pretože bol v prezidentskom úrade.