„Osobne si myslím, že v súvislosti so Severnou Kóreou nastane veľa dobrých vecí - cítim to. Možno mám pravdu, možno sa mýlim, ale mám taký pocit,“ povedal D. Trump na začiatku bilaterálnych rokovaní s japonským premiérom Šinzóom Abem v Tokiu.

Americký prezident dodal, že vzťahy medzi USA a KĽDR sú založené na veľkom rešpekte. Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton v sobotu povedal, že KĽDR nedávnou sériou skúšok rakiet krátkeho doletu porušila rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

„Severná Kórea odpálila nejaké malé zbrane, čo vyrušilo niekoľkých mojich ľudí a iných - ale nie mňa,“ napísal v nedeľu na Twitteri D. Trump. Predstavitelia Severnej Kórey označili v pondelok Boltona v tejto súvislosti za „vojnového štváča“ a „ľudský nepodarok“.

D. Trump pricestoval na štvordňovú štátnu návštevu Japonska ešte v sobotu. Cieľom jeho cesty je posilňovanie vzťahov s touto východoázijskou krajinou a rozhovory o obchode i o rastúcich hrozbách zo strany Severnej Kórey. Americký prezident sa v pondelok stal prvým zahraničným lídrom, ktorý sa stretol s novým japonským cisárom Naruhitom.