„Požiadal som svoj tím pre prevzatie moci, aby pripravil zoznam akcií, ku ktorým môžeme pristúpiť prvý deň,“ povedal D, Trump, ktorý sa vlády ujme 20. januára 2017.

„Chystám sa vydať oznámenie o úmysle odstúpiť od transpacifickej obchodnej dohody,“ dodal s tým, že TPP nahradia podľa neho spravodlivé bilaterálne dohody, ktoré vrátia prácu a pracovné miesta späť do Ameriky.

Dohodu TPP tento rok vo februári podpísalo 12 krajín - okrem Spojených štátov tiež Japonsko, Brunej, Malajzia, Vietnam, Singapur, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Chile a Peru. Dohoda pokrýva asi 40 percent svetovej ekonomiky, ale prechádza ešte dvojročným ratifikačným obdobím.

Aby začala fungovať, musí ju schváliť najmenej šesť štátov, ktoré budú predstavovať 85 percent hrubého domáceho produktu (HDP) 12 signatárskych štátov.

Ako prvý na Trumpovo oznámenie reagoval japonský premiér Šinzó Abe, ktorý teraz v Argentíne. Podľa neho by TPP bez USA nemala zmysel. Povedal tiež, že počas sobotňajšieho stretnutia v Lime so zástupcami ostatných signatárskych krajín TPP neviedol so svojimi partnermi žiadne diskusie o tom, ako dohodou uviesť do praxe aj bez účasti Washingtonu.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull povedal, že ostatných 11 štátov ratifikáciu zmluvy podporuje a chce, aby dohoda fungovala. „Pán Trump a jeho nový Kongres musia učiniť vlastné rozhodnutie v záujme Ameriky,“ povedal.

Malajzijský premiér Najib Razak si myslí, že „Donald Trump ako demokraticky zvolený budúci prezident USA má právo robiť politické rozhodnutia, ktoré bude považovať za správne“.

Predseda vlády Nového Zélandu John Key sa vyjadril kritickejšie. „Spojené štáty nie sú ostrov a nemôžu si hovoriť, že nebudú obchodovať so zvyškom sveta. V určitom bode to budú musieť vziať do úvahy,“ povedal.

Ekonóm Harumi Taguči sa podľa spravodajského serveru BBC domnieva, že „zrútenie TPP vytvorí v Ázii vákuum a že sa začína hovoriť o tom, že sa ho chystá vyplniť Čína“.

Podľa analytikov bude Čína presadzovať regionálnu obchodnú dohodu s názvom Regionálne všeobecné ekonomické partnerstvo(RCEP), ktorá nemá zahŕňať americký kontinent.

Táto dohoda ale podľa znalcov neprinesie ázijským krajinám výhody porovnateľné s TPP, pretože mnohé z nich už majú prednostný prístup na čínsky trh v rámci dohody medzi Čínou a štátmi zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) z roku 2010.

Hoci sa niektoré médiá v súvislosti s Trumpovými slovami o TPP zmienili o prezidentskom nariadení, D. Trump o ňom v skutočnosti nehovoril a použil termín akcia. Zatiaľ čo nariadenie má právnu záväznosť, akcia je podľa experta na americkú politiku Toma Murseho skôr neformálnym návrhom či postupom, navyše väčšinou bez právnej záväznosti.

D. Trump vo spomenutom videu ubezpečil občanov Spojených štátov, že práca na prevzatí moci pokračuje bez komplikácií a že okrem odstúpenia od TPP chystá mnoho ďalších opatrení, ktoré majú prispieť k blahobytu v krajine. „Moje agenda bude založená na jednoduchom princípe - Amerika na prvom mieste,“ vysvetlil D. Trump.