Ministrom obchodu sa podľa stanice NBC News stane 79-ročný investor Wilbur Ross, ktorého majetok odhadol časopis Forbes na 2,9 miliardy dolárov (2,73 miliardy eur). Ministerkou dopravy má byť podľa agentúr vymenovaná 63-ročná Elaine Chaová, bývalá ministerka práce vo vláde Georga W. Busha.

S. Mnuchin, ktorý bol počas Trumpovej kampane šéfom financií, bude podľa Reuters prvým finančníkom so skúsenosťami z Wall Street na čele ministerstva od čias prezidenta Georga Busha mladšieho. V rámci svojej kampane pritom D. Trump kritizoval vplyv veľkých bánk.

V Goldman Sachs strávil S. Mnuchin 17 rokov, stal sa partnerom. Odišiel v roku 2002, kedy založil vlastnú spoločnosť a investoval do filmov, medzi ktorými boli hity ako Avatar alebo Šialený Max: Zbesilá cesta. Podľa filmovej databázy IMDb si sám dokonca zahral v snímke Rules Don't Apply, ktorý natočil Warren Beatty a ktorý ešte len príde do kín.

S. Mnuchin bude hrať dôležitú úlohu pri vytváraní Trumpovej daňovej politiky a plánov v oblasti investícií do infraštruktúry. Povedie aj agentúru, ktorej má zavádzať medzinárodné hospodárske sankcie.

Medzi jeho úlohy bude patriť aj prehodnotenie dohody o zrušení niektorých sankcií voči Iránu. D. Trump tiež sľúbil, že v rámci svojich prvých krokov v úrade nariadi ministerstvu financií, aby označilo Čínu za menového manipulátora. Čína je pritom jedným z najväčších zahraničných držiteľov amerického dlhu.

Agentúra Bloomberg uviedla, že sa málo vie o názoroch S. Mnuchina na úrokové sadzby, fiškálnu politiku alebo či podporuje silný dolár ako jeho predchodca. Vzhľadom na jeho korene v Goldman Sachs a kroky v časoch finančnej krízy by mohol v Senáte, ktorý musí jeho vymenovanie schváliť, čeliť ostrým otázkam.

Ako minister financií bude S. Mnuchin zrejme musieť tiež zvýšiť vládny dlh, pretože bude potrebné financovať Trumpove plány. Podľa analytikov rovnako pravdepodobne porastie deficit štátneho rozpočtu, pokiaľ bude D. Trump plniť svoje predvolebné sľuby a bude stavať múr na americko-mexickej hranici, bude znižovať dane a na infraštruktúrne projekty minie jeden bilión dolárov (941 miliárd eur).

Zarobil na krachu hypotekárneho trhu

Bloomberg rovnako upozornil, že rodina S. Mnuchina zarobila 3,2 miliardy dolárov (3,01 miliardy eur) na obchodoch s odsúdeným podvodníkom Bernardom Madoffom. Tieto peniaze neboli vrátené obetiam podvodov, pretože boli vybrané z Madoffovho účtu ešte pred odhalením jeho podvodov.

S. Mnuchin rovnako zarobil na krachu trhu s bývaním v roku 2008, keď on a skupina investorov kúpili skrachovanú kalifornskú hypotekárnu banku, ktorú po rekapitalizácii a premenovaní predali za viac ako dvojnásobok kúpnej ceny.

Pozadie Rossa a Chaovej

O W. Rossovi, ktorý sa má stať ministrom obchodu, je známe, že investoval do problémových odvetví. Práve on pomohol formovať názory z Trumpovej kampane ohľadom obchodnej politiky, podľa ktorých severoamerická dohoda o voľnom obchode s Kanadou a Mexikom a vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie spôsobili masívne straty pracovných miest v továrňach v USA.

Trump chce za ministra financií bohatého bankára s kontroverzným pozadím

Wilbur Ross Zdroj: SITA/AP

E. Chaová má za sebou už skúsenosti z vlády. Bola prvou ženou ázijsko-amerického pôvodu v americkom kabinete. Jej manželom je vodca republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell.

Trump chce za ministra financií bohatého bankára s kontroverzným pozadím

Elaine Chaová s manželom Zdroj: SITA/AP

Na ministerstve dopravy sa zrejme zameria na zvýšenie bezpečnosti v doprave. Rovnako bude asi musieť rozhodovať aj o tom, či bezpilotné lietadlá, takzvané drony, budú môcť byť nasadené do amerického vzdušného priestoru a riešiť bude aj nasadenie samoriadiacich áut či iných technológií do prevádzky na cestách.