Špecializovaný trestný súd bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou iného predsedu ako v posledných rokoch. Výberová komisia z trojice kandidátov - Michal Truban, Ján Hrubala a Ján Buvala favorizuje podľa poradia J. Hrubalu. Uplynulé roky viedol súd M. Truban, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v polovici júna. Jeho meno sa objavilo v komunikácii Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema, šéf súdu ale odmietol, že by mal s človekom z takzvaných mafiánskych zoznamov čokoľvek spoločné. 

O movom šéfovi súdu rozhodne ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Inštitúciu vedie momentálne podpredseda Roman Púchovský. Šéfka rezortu spravodlivosti M. Kolíková môže prípadné poradie zostavené komisiou aj preskočiť, prípadne nevybrať žiadneho spomedzi uchádzačov. Rebríček komisia zostavuje na základe pracovných skúseností, prezentácie či morálneho profilu.  

Vízie uchádzačov

Každý z kandidátov v pondelok prezentoval svoju vlastnú predstavu riadenia súdu. Bývalý predseda M. Truban vo svojej prezentácii spomenul, že chce zo súdu urobiť dôveryhodnú inštitúciu, nešetril ani kritikou médií, ktoré ho podľa neho diskriminujú. Ján Buvala by si vedel predstaviť, že by sa súd postupne kompletne presťahoval do Pezinka aj z Banskej Bystrice, kde sídli jeho časť. Ján Hrubala okrem toho, ako by riadil súd, odpovedal aj na otázky o svojej dopravnej nehode z minulosti, kedy sa podľa medializovaných informácií odmietol podrobiť dychovej skúške. Komisia napokon odobrila všetkých kandidátov, každý z nich totiž splnil zákonné podmienky. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa