Elektrotechnická fabrika koncernu Panasonic v Trstenej rozširuje výrobu súčiastok pre automobilový priemysel. V súčasnom areáli závodu chce postaviť novú výrobnú halu na ploche vyše deväťtisíc metrov štvorcových. Vyplýva to z údajov, ktoré uviedla v procese posudzovania vplyvu stavebného projektu na životné prostredie EIA.

„Sú to zatiaľ len plány, uvidíme nakoľko sa to podarí,“ hovorí pre eTREND.sk výkonný riaditeľ Panasonic Industrial Devices Slovakia Stanislav Vojtas. Podukcia má podľa neho smerovať do automobilových závodov Daimler a BMW.

Noví ľudia aj byty

Pre novú výrobu je navrhovaná trojzmenná prevádzka, ktorá si postupne vyžiada 450 pracovníkov, z toho 380 vo výrobe. „Časť ľudí budeme naberať, časť presunieme zo súčasnej výroby, ktorú priebežne automatizujeme,“ hovorí S. Vojtas. Spoločnosť Panasonic Industrial Devices Slovakia v súčasnosti zamestnáva v závode v Trstenej vyše tisíc ľudí a ďalších viac ako šesťsto v Starej Ľubovni.

„Je to pozitívna správa, určite to pomôže rozvoju celého regiónu. Tešíme sa na nové pracovné príležitosti pre obyvateľov Trstenej aj obcí z okolia,“ hovorí primátorka mesta Magdaléna Zmarzláková. Radnica sa podľa nej na investíciu pripravuje rozšírením bytového fondu, napríklad rekonštrukciou už existujúceho bytového domu v meste, v ktorom by malo vzniknúť 35 nových bytových jednotiek. Jedno- až trojizbové byty budú určené podľa potreby ako nájomné byty aj na odpredaj. „Predpokladáme prílev nových ľudí, pretože na pokrytie plánovanej potreby nového závodu asi nebudú stačiť ľudia z Trstenej ani okolia,“ dodala.

V Trstenej vznikne 450 miest. Panasonic rozširuje výrobu pre Daimler a BMW

Panasonic preinvestuje v Trstenej 33 miliónov eur a postaví novú halu Zdroj: Google Maps

Skočí do top 3

Firma bude v nových priestoroch vyrábať systémy riadenia batérií v elektromobiloch a meniče napätia. Po spustení prevádzky sa počíta s postupným nárastom objemu až na 250-tisíc kusov meničov a 350-tisíc sád systémov riadenia ročne v hodnote približne 232 miliónov eur. Po pripočítaní k súčasnej produkcii 216 miliónov eur sa tak fabrika zaradí do top 3 najväčších elektrotechnických firiem na Slovensku.

O štátnu pomoc firma 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa