Tri talianske regióny sa od budúceho týždňa vrátia k takmer úplnému lockdownu a vo viacerých ďalších sa opatrenia sprísnia. Oznámila to v piatok talianska vláda. Medzi tzv. červené zóny sa zaradia - severotaliansky región Lombardsko (do ktorého patrí aj Miláno), ostrov Sicília a tiež Autonómna provincia Bolzano - Horná Adiža. Zostanú v nich otvorené len supermarkety, lekárne a obchody ponúkajúce základný tovar každodennej spotreby.

Reštaurácie budú fungovať len prostredníctvom osobného odberu či donášok. S výnimkou tínedžerov budú môcť žiaci v týchto oblastiach naďalej fyzicky chodiť do škôl. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza uviedol, že zhoršujúcu sa mieru infekcie „nemožno podceňovať" v tejto krajine, ktorá od začiatku pandémie zaznamenala v súvislosti s nákazou už takmer 81-tisíc úmrtí.

Taliansko
Neprehliadnite

V Taliansku odstúpili dve ministerky, hrozí pád vlády

V Taliansku platí trojstupňový systém, v súlade s ktorým sú jednotlivé oblasti zaradené do žltých, oranžových či červených zón, a to v závislosti od rizika prenosu nákazy v nich. Deväť talianskych regiónov, vrátane Lazia, v ktorom leží aj metropola Rím, sa teraz presúva z najnižšej žltej do oranžovej zóny. V tejto kategórii tak bude už 12 z celkových 20 talianskych regiónov.

V oblastiach zaradených do tzv. oranžových zón sú zatvorené reštaurácie a bary, ktoré môžu fungovať len prostredníctvom donášok a osobných odberov. Otvorené sú však obchody. Nákupné centrá sú zatvorené len počas sviatkov. V celkom Taliansku naďalej platí nočný zákaz vychádzania, a to od 22.00 h do 05.00 h ráno. Zatvorené sú posilňovne, plavárne či divadlá. Do 15. februára je tiež zakázaný presun medzi jednotlivými regiónmi. Počas vianočných a novoročných sviatkov bola okrem niekoľkých dní do červenej zóny zaradená celá krajina, aby sa predchádzalo rodinným stretnutiam, ktoré by mohli viesť k nárastu prípadov infekcie.