Sentiment slovenských firiem sa po minuloročnom prepade na historické minimá na jar tohto roka zvýšil. Index očakávaní firiem (IOF), ktorý ČSOB merala v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank, sa na konci marca 2021 zvýšil o 22,5 bodu na hodnotu -22,1 bodov z možnej škály od + 100 do -100 bodov. Výsledky prieskumu naznačujú zlepšenie oproti minulému obdobiu, no jeho záporná hodnota potvrdzuje pretrvávajúce obavy z ďalšieho vývoja situácie. Prieskumu sa zúčastnilo 400 slovenských firiem a podnikateľov.

Najvýraznejšie sa oproti jeseni minulého roka zvýšili očakávania v oblasti vývoja dopytu. Zvýšenie záujmu o svoje produkty a služby predpokladá v najbližších mesiacoch tretina firiem.

Z pohľadu pomoci by štvrtina firiem v súčasnej kríze ocenila priamu finančnú podporu zo strany štátu, 17 percent zníženie sociálnych a 13 percent zdravotných odvodov. Necelá desatina firiem by ocenila odpustenie daní v roku 2021. Na druhej strane je odklad splátok, ktorý by ako pomoc uvítali 3 percentá opýtaných. 

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 12. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kabinet schválil mechanizmus znižovania byrokracie a nákladov podnikania

S tým súvisia aj očakávania toho, kedy sa biznis vráti do pôvodných koľají. Desatina firiem sa domnieva, že sa to už nepodarí nikdy, pričom vyššie zastúpenie majú najmenšie podniky a živnostníci. V priemere každá tretia firma (36,4 percenta) predpokladá, že sa tak stane do pol roka a ďalšia štvrtina firiem (25 percent) očakáva návrat do jedného roka. Na viac ako rok to odhaduje 29 percent opýtaných.

„Slovenské firmy s nádejou pozerajú predovšetkým na zlepšenie pandemickej situácie. Prebiehajúca vakcinácia, popri dostatočnom záujme ľudí dať sa zaočkovať, im dáva lepšie vyhliadky do ďalších mesiacov. To by mohlo zlepšiť situáciu na strane dopytu a priniesť svetlo na konci tunela,“ hovorí Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB.

Hodnotenie ekonomickej situácie sa ale medzi jednotlivými oblasťami podnikania líšia. Najpesimistickejšou skupinou sú firmy podnikajúce v oblasti ubytovania, stravovania a pohostinstva, kde prejavuje nespokojnosť s ekonomickou situáciou až 97 percent opýtaných. Na opačnom konci rebríčka sú firmy podnikajúce v oblasti administratívy a v oblasti profesných, vedeckých a technických činností.