Tri vojnové lode NATO dorazili v pondelok do fínskeho prístavného mesta Turku, aby sa tam zúčastnili na vojenskom cvičení fínskeho námorníctva. Fínsko v súčasnosti zvažuje možnosť vstupu do NATO pre rastúce napätie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Litovská mínonoska LVNS Virsaitis a mínolovky - estónska ENS Sakala a holandská HNLMS Schiedam - budú nacvičovať spolu s dvoma mínolovkami z fínskej flotily, uviedlo vo vyhlásení fínske ministerstvo obrany.

Pripravia fínske lode na iné cvičenie NATO

Začiatok dvojdňového vojenského cvičenia je naplánovaný na štvrtok 28. apríla. Je zamerané na precvičenie protiopatrení, ktoré sa uplatňujú pri používaní vodných mín a na prácu vo viacnárodnej štruktúre, uvádza fínsky rezort obrany. Tieto manévre majú pripraviť fínske lode na účasť na inom cvičení NATO v roku 2022.

Fínska premiérka Sanna Marinová 13. apríla uviedla, že jej krajina príjme rozhodnutie o tom, či požiada o vstup do Severoatlantickej aliancie v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zmena po ruskej invázii

Fínsko a susedné Švédsko sú blízkymi partnermi NATO, avšak obe krajiny sa doposiaľ vyhýbali vstupu do Aliancie, ktorá bola založená v roku 1949 ako protiváha voči Sovietskemu zväzu v časoch studenej vojny, píše Reuters. Podľa Marinovej sa však po ruskej invázii na Ukrajinu všetko zmenilo.

Podpora verejnosti vo Švédsku i Fínsku pre vstup do NATO po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu stúpla. Švédske i Fínske bulvárne média v pondelok informovali o dohode vlád oboch krajín, že žiadosti o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) predložia súčasne v polovici mája.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Brusel - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) pózuje s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom počas mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO v sídle NATO v Bruseli 4. marca 2022. Mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa v piatok dopoludnia začalo v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie (NATO). Rokovania sa týkajú krízy, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajine, informuje spravodajca TAS
Neprehliadnite

Švédsko a Fínsko požiadajú o vstup do NATO súčasne, tvrdia severské médiá