Americká centrálna banka (Fed) v nedeľu opäť nečakane znížila úrokové sadzby mimo plánu. Stalo sa tak už druhýkrát v priebehu necelých dvoch týždňov. Kľúčový úrok osekala takmer na nulu a tiež spustila program kvantitatívneho uvoľňovania v hodnote 700 miliárd dolárov. Naposledy došlo k takému zníženiu sadzieb pred skoro 40 rokmi v auguste 1982.

 

Fed sa tak snaží podporiť ekonomiku a vrátiť dôveru na akciové trhy, ktoré sa obávajú šíriacej sa pandémie z nového koronavírusu. Zatiaľ sa mu to nie veľmi darí.

Zúfalstvo ako reakcia

Akcie na svetových trhoch napriek víkendovému kroku Fedu opäť prehlbujú straty. Majú za sebou ďalší čierny pondelok po minulotýždňových prepadoch.

Index Euro Stoxx 50 klesol, po otvorení burzy sa prepadol o viac ako desať percent, nemecký DAX Index sa prepadol o deväť percent. Ázijské akcie tiež oslabovali a futurity na americký S&P 500 Index boli pred otvorením burzy v New Yorku dole o päť percent. Po otvorení Wall Street sa S&P 500 Index prepadol o jedenásť percent a Dow Jones Industrial Average klesol o viac ako deväť percent. Po týchto prepadoch bolo obchodovanie na burze pozastavené.

Investori vnímajú, že veľké firmy ako Nike či Apple ohlásili cez víkend zatváranie svojich obchodov po celom svete. Analytici predpovedajú, že niektoré letecké spoločnosti môžu kvôli rušeniu letov už v máji skrachovať.

Krajiny v Európe zatvárajú svoje hranice, čo môže negatívne ovplyvniť nielen pohyb ľudí, ale aj tovarov. Navyše čínska ekonomika sa v tomto roku asi porastie najpomalšie od roku 1989 a v prvom kvartáli môže zaznamenať dokonca prepad rastu, prvý od roku 1976.

Analytici: Fed nevylieči chorých

V bežných časoch by takýto krok Fedu spôsobil na akciových trhoch upokojenie a oživenie, ale zjavne nežijeme bežné časy. Analytici, ale aj obchodníci na trhoch vnímajú krok Fedu ako

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa