Trhová hodnota americkej technologickej firmy Apple by mohla dosiahnuť tri bilióny dolárov, myslia si analytici spoločností Citigroup a Wedbush. Poukazujú pritom na vývoj elektromobilu Apple a na vysoké očakávania ohľadne nového iPhonu, napísala v piatok agentúra Reuters.

Ak by táto prognóza vyšla, akcie Applu by oproti štvrtkovému záveru museli stúpnuť o 47 percent. Trhová kapitalizácia podniku teraz činí zhruba dva bilióny dolárov. Apple je tak najcennejšie verejne obchodovanou spoločnosťou na svete.

WA 41 archív New York - Na archívnej snímke z 3. januára 2019 logo spoločnosti Apple sa nachádza na okne jednej z predajní spoločnosti v New Yorku. Americká spoločnosť Apple predstavila nový  iPhone s označením SE v stredu 15. apríla 2020. Bude sa predávať od 399 amerických dolárov. Je tak o 40 percent lacnejší v porovnaní s cenou iPhonu 11, ktorý spoločnosť uviedla na trh miunulý rok. FOTO TASR/AP    

FILE- In this Jan. 3, 2019, file photo the Apple logo is displayed at the Apple store in the
Neprehliadnite

Komu dovolí Apple postaviť jeho iCar? Tvári sa ako náročný klient a odmieta podať ruku hocikomu

Vývoj elektromobilu Apple by mohol po roku 2024 navýšiť predaje spoločnosti o desať až 15 percent, uviedol analytik Citigroup Jim Suva. Ten očakáva, že do roku 2025 bude celosvetový trh s elektrickými autami väčší ako súčet trhov so smart telefónmi, počítačmi, tabletmi a s nositeľnou elektronikou.

Trhovú hodnotu tri bilióny dolárov na obzore vidí tiež analytik spoločnosti Wedbush Daniel Ives, ktorý cieľovú cenu akcií Applu stanovil na 175 dolárov. Nedávne poklesy technologických akcií považuje za „výnimočnú šancu k nákupu". Zlomovým okamihom podľa neho bude uvedenie iPhonu 13.

Akcie Applu klesli o približne 17 percent po tom, čo na konci januára vystúpili na maximum. Investori prechádzajú od technologických spoločností k firmám, ktoré budú ťažiť z rastu ekonomiky.