Vyše 32 percent Slovákov žije od výplaty k výplate a neusporí ani euro. Ďalších 34 percent našetrí sotva desať percent. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners realizovaného v spolupráci s agentúrou Focus. Podľa prieskumu za to môže nepremyslená spotreba a chýbajúci prehľad o výdavkoch. Prieskum tiež ukázal, kam odchádzajú peniaze slovenských domácností. Až 63 percent domácností má bežnú spotrebu vyššiu ako ideálnych 40 percent z celkových príjmov, pričom 33 percent sa pohybuje na úrovni od 60 do 80 percent. Iba u 15 percent domácností sa bežná spotreba pohybuje v pásme od 20 do 40 percent celkových príjmov.

Vo februári tohto roku si zvolilo dovolenku na Slovensku 358-tisíc turistov, čo je takmer o 25 percent viac ako v rovnakom období minulého roku. Počet domácich dovolenkárov sa zvýšil o 26 percent na 230 655 ľudí. Počet zahraničných dovolenkárov vzrástol o 21,9 perenta, na Slovensko ich prišlo 127 374. Informovala o tom Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR).

Predsedu Národnej rady SR (NR SR) Andreja Danka v pondelok doobeda prepustili z nemocnice do domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Po operácii žalúdka, ktorú podstúpil minulý týždeň, sa nevyskytli žiadne komplikácie. Šéf parlamentu sa rýchlo zotavoval, začal chodiť a jesť. „Aktuálny stav pacienta nevyžaduje žiadnu ďalšiu onkologickú liečbu," vysvetlila hovorkyňa Národného onkologického ústavu, kde A. Danka operovali.

Ak by sa parlamentné voľby konali teraz, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 30,7 percenta. Do parlamentu by sa ešte dostalo ďalších päť strán, súčasná koaličná strana #SIEŤ by však medzi nimi nebola. Na druhom mieste by bola strana Sloboda a Solidarita s 14,5 percentami, prvú trojicu uzatvára Slovenská národná strana s 12,2 percenta. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila agentúra Polis v dňoch 22. až 29. apríla, výberovú vzorku tvorilo 1 502 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko by získala 9,8 percenta, nasleduje hnutie OĽaNO - NOVA s 9,5 percentami, do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd so šiestimi percentami.

Tretina Slovákov žije od výplaty k výplate, tretina našetrí sotva 10 percent

R. Procházka Zdroj: SITA

Hnutie Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi poškodí európskych spotrebiteľov a bude mať aj negatívny dopad na životné prostredie. Hnutie preto dnes na internete zverejnilo tajné dokumenty z rokovaní, aby si utajované dáta mohol ktokoľvek prejsť. Podľa dokumentov Washington napríklad hrozí, že zablokuje exportné úľavy pre európsky automobilový priemysel. Chce tak prinútiť EÚ k väčšiemu odberu amerických poľnohospodárskych produktov. USA vraj tiež namietajú európske princípy ochrany spotrebiteľov, ktoré teraz obyvateľov EÚ chráni pred geneticky modifikovanými potravinami či mäsom s rastovými hormónmi.

Kandidát opozičných labouristov Sadiq Khan je favoritom vo štvrtkových voľbách londýnskeho starostu, ktorý patrí k najviditeľnejším politikom v Británii. Ak sa predpovede potvrdia a Khan porazí konzervatívca Zaka Goldsmitha, stane sa prvým moslimom v čele západného veľkomesta. Podľa prieskumov zatiaľ vedie nad Goldsmithom o 20 percentuálnych bodov.

Šesť európskych krajín napísalo list Európskej komisii, v ktorom žiadajú predĺženie dočasných kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru, aby bolo možné lepšie monitorovať príliv migrantov. Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Švédsko si želajú predĺžiť kontroly na hraniciach o ďalších šesť mesiacov.

Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič ide do USA lobovať za dodávky skvapalneného zemného plynu LNG. Eurokomisár si želá, aby po prvých dodávkach amerického LNG plynu, ktoré dorazili minulý týždeň do Portugalska, nasledovali aj ďalšie dodávky do Európy. Skvapalnený zemný plyn ako alternatívny zdroj paliva sa stal pre Európsku komisiu jednou z možností zníženia emisií skleníkových plynov z dopravy a ukončenia závislosti dopravy od ropy. Podľa M. Šefčoviča dodávky LNG do Európy by sa mali počas najbližších piatich rokov zvýšiť až o 50 percent.

Slovenská správa ciest (SSC) chce dať vypracovať štúdiu realizovateľnosti pre práce na cestách prvej triedy I/51 hranica SR/ČR - Holíč - Senica - Trnava a I/61 Trnava - Hrnčiarovce nad Parnou. Úlohou štúdie podľa vyhlásenej verejnej súťaže bude navrhnutie technicky, ekonomicky a environmentálne najvhodnejšieho riešenia trasy cesty. Zároveň má vyhodnotiť už navrhnuté trasy, prípadne doplniť a zhodnotiť ich varianty.

 

 

Tretina Slovákov žije od výplaty k výplate, tretina našetrí sotva 10 percent

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.